Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Парушев: Боровете са моята съдба и приключение

10
Снимка: stubelgallery.com

Галерия "Стубел" представя самостоятелната изложба на художника Атанас Парушев, с прозвището Шока. Това са произведения – предимно творби върху хартия, както и цикли платно с маслени бои, изповядващи неговата магнетично артистична, изчистена до болка живопис. Вдъхновени от Дзен будизма, от преклонението към Ван Гог, те са превърнати в "инструмент на състраданието", както казва самият автор. 


Атанас Парушев е особена порода артист, нахъсан, импулсивен, романтик. Носи особена харизма, а работата му с хартията често го води до изтощение, защото, както той казва: "Материята в тубите е боя, а върху платното е цвят, който е в състояние да влияе на психическото състояние на зрителя“. Картините му са почит и към един шотландски поет Кенет Уайт, особено от неговата поема за Боровете, като живи особени същества на природата. Така голям цикъл в изложбата на художника са Боровете, други заглавия – "Дъжд", "Дървета през зимата", "Гравитация", "Перуники", "Реквием", "Оранж". Отличава се и една творба, изключително въздействаща – "Сърце", посветена на негов колега.

Юлия Петрова и Атанас Парушев
Ето редове от тази поема на Кенет Уайт, която разкрива много за характера и същността на този голям художник и артист – Атанас Парушев:

"Сега, като ме приближите, подгответе се за нелепости, нищо други освен боровете е моята философия. Да, аз нещо повече от бор съм. Метафизичния ми танц е сърце на съществуването. Клоните на моя мозък тръпнат под дъжда и слънцето, а гората на ума е оплождана от вятъра“

Тази година, през февруари, Атанас Парушев бе удостоен с наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора".

Изложбата на Атанас Парушев представя в "Артефир" Яна Братанова от Националната художествена галерия. Както обикновено, самият художник казва: "Какво да говоря, моите картини говорят достатъчно".

Изложбата може да бъде видяна до 27 октомври 2022
Снимки: галерия "Стубел"


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03