Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Теа Монева: Светът има нужда от превод

| обновено на 19.10.22 в 11:14
Снимка: facebook/ Tea Moneva

Младата поетеса Теа Монева гостува в „Музея на розата“ в Казанлък на 4 август със стихосбирката си „Преводачът на света“. Представянето беше  част от поредицата „Очи в очи с поезията“. 

Ето какво сподели тя в ефира на “Нашият ден“:

“Дълго време не вярвах в нищо, даже завиждах на религиозните хора, защото при тях винаги следваше  рая, ада или прераждането. Не вярвах в нищо, затова си избрах да вярвам, че има нещо за превеждане, че светът се опитва да ни каже нещо, че има някаква тайна, която не можем да разберем, и някой ден ще има превод и ще разберем света. Винаги е важна надеждата, трябва да се гледа напред.

Ако трябва да избера между вярата, надеждата или любовта, избирам всичките“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Теа Монева е родена във Варна. Завършва Първа езикова гимназия в родния си град и фармация в университета „Лудвиг – Максимилиан“ в Мюнхен. Има отличия от редица литературни конкурси, сред които „Веселин Ханчев“, „Биньо Иванов“, „Георги Черняков“, „Мара Белчева“, „Никола Вапцаров“ и други. Нейни стихове са публикувани в списанията „Пламък“, „Везни“, „Кула“. 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45