Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Симеон Ананиев:

ТОЛ системата да увеличава обхвата си поетапно

Същевременно да се върви към интелигентни системи за регулиране на трафика

В София на 20 октомври се провежда кръглата маса на тема "Две години ТОЛ система – плюсове  и минуси". Организатори на кръглата маса са Форум за балкански транспорт и  Научно-технически съюз по транспорта. Целта на кръглата маса е да бъдат посочени плюсовете и минусите на ТОЛ системата в България след двегодишното ѝ функциониране. Ще се анализират различните ѝ ефекти и перспективи за изграждането и развитието автомагистралите и поддържане на пътната система в страната. Във фокуса на дискусията са възможностите за тяхното изграждане и поддържане чрез публично-частно партньорство.

В "Нашият ден" проф. Симеон Ананиев, председател на Клъстер "Зелен транспорт", коментира плюсовете и минусите на ТОЛ системата, транспортната свързаност и кога българските магистрали ще бъда свързани с тези на Северна Македония.

"ТОЛ системата трябва да увеличава обхвата си поетапно, като обхване основната пътна мрежа на България. Това означава, че тази пътна мрежа ще може да бъде подържана в едно добро състояние и същевременно чрез ТОЛ системата да се отиде към интелигентни системи за регулиране на трафика", посочва проф. Симеон Ананиев.

Въпреки че ТОЛ системата генерира средства, не се вижда подобряване на пътната инфраструктура. Логиката е, че трябва да се обхване транзитният трафик, който да плаща скъпо и вътрешният да не се товари.

"България има едни от най-ниските такси в ЕС. Но същевременно, развивайки се като голям транспортен хъб и транзитна страна, особено в момента с увеличение на товаропотока, трябва да се мисли за компенсиране на нашите превозвачи за реално извършени превози. Но да се събира такса от хилядите чужди превозвачи, които преминават през страната", допълва експертът.

Вярното поведение при изграждане на транспортна връзка между България и Северна Македония е развитие на транспортната свързаност.

"Транспортната логистика между България и Македония се развива с укорени темпове. Това е благодарение на войната в Украйна Бъдещето е възможност за военна логистика от Средиземно море до пристанище Бургас, което е важно за Черно Море. Започна изграждането на магистрала от Скопие до Кюстендил, която ще се свърже при Дупница с автомагистрала Струма", казва проф. Симеон Ананиев.

Целия разговор с проф. д-р Симеон Ананиев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12