Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветът като код

"Цветът е своеобразен културно-исторически код и следвайки го, навлизаме директно в сърцевината на всички аспекти от живота на обществото" – пише в своето мащабно изследване "Цветът в културата" д-р Вяра Попова от Института по философия и социология на БАН.

"Започвам още от предисторическите времена, позовавайки се на антрополога и етнограф Виктор Търнър, който изследва древно племе. Първите цветове в човешката история са червено, бяло и черно и още тогава цветът е символ. Древните гърци възприемат цвета преди всичко като енергия на излъчване, сгъстяване и разреждане на материята. Тоест разбирането за цвета все още не се променя съществено, а се развива и модулира." 

Според д-р Вяра Попова през Средновековието правилата за използването на цветовете са изключително строги, те изобразяват йерархията в обществото и статута на човека. Голямата промяна в разбирането на цвета обаче настъпва с откритията на Исак Нютон, който доказва основните цветове от физическа гледна точка.

"Леонардо да Винчи вероятно е първият, който пише трактат за живописта. Той е флорентинец, за него е важна формата и перспективата. Той е първият, който прилага теорията за перспективата в живописта. Географското положение също се оказва важно за използването на цвета в изкуството. Средата, която обитаваме, формира възприятието."

Още за изследването на д-р Вяра Попова чуйте в "Какво се случва".

Снимка – изд. Фабер

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиесата "Швейцария" за първи път на българска сцена

Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

София посреща най-доброто от италианското планинарско кино

За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното.  Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..

публикувано на 11.02.25 в 08:35
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06