Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство в руините на империите

Снимка: sofiaartprojects.com

На 21 октомври с пърформънс на скулптурът, музикант и визуален артист Мартиан Табаков се открива второто издание на Международната изложба Sofia Art Projects, организирана от фондация "Дела и документи". Тази година артисти от шест страни излагат произведенията си в Ларгото обединени от темата "Руини и империи". Черити от най-популярните български кураторки в областта на съвременното изкуство Вера Млечевска, Весела Ножарова, Десислава Димова и Стефка Цанева, канят артистите да интерпретират историята на империите. Сред историческите пластове на централна София Били Матеева, Зузанна Чебатул, Мартиан Табаков, Нора Ал Бадри, Ориол Виланова, Ренцо Мартенс в колаборация с Художествената лига на конгоанските работници от плантациите, Стефан Прохоров и Хенрике Науман коментират с изкуството си амбициите и претенциите на западния свят, историческите артефакти и стойността им днес, ролята на музеите, съпротивата между публичното и личното пространство и наследството на колониализма. В "Какво се случва" за да представят мащабния проект гостуват една от кураторките - Десислава Димова и един от артистите - Мартиан Табаков.

Изложбата Sofia Art Projects под надслов "Руини и империи" може да бъде разгледана всеки ден до 30 октомври между 13 и 20 часа. Освен звуковият пърформънс на 21 октомври от 18.30, в програмата ще има още събития с фиксиран час: кураторски тур на 22 октомври от 14.00 ч. и сайт-спесифик пърформансът "Приятната истина" на Стефан Прохоров, който ще се провежда на 29 и 30 октомври между 15 и 17, на всеки 30 минути. Входът  за всички събития и локации е свободен, а пълен списък на артистите можете да намерите на сайта на Sofia Art Projects.


Снимки: sofiaartprojects.com

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25