На 21 октомври с пърформънс на скулптурът, музикант и визуален артист Мартиан Табаков се открива второто издание на Международната изложба Sofia Art Projects, организирана от фондация "Дела и документи". Тази година артисти от шест страни излагат произведенията си в Ларгото обединени от темата "Руини и империи". Черити от най-популярните български кураторки в областта на съвременното изкуство Вера Млечевска, Весела Ножарова, Десислава Димова и Стефка Цанева, канят артистите да интерпретират историята на империите. Сред историческите пластове на централна София Били Матеева, Зузанна Чебатул, Мартиан Табаков, Нора Ал Бадри, Ориол Виланова, Ренцо Мартенс в колаборация с Художествената лига на конгоанските работници от плантациите, Стефан Прохоров и Хенрике Науман коментират с изкуството си амбициите и претенциите на западния свят, историческите артефакти и стойността им днес, ролята на музеите, съпротивата между публичното и личното пространство и наследството на колониализма. В "Какво се случва" за да представят мащабния проект гостуват една от кураторките - Десислава Димова и един от артистите - Мартиан Табаков.
Изложбата Sofia Art Projects под надслов "Руини и империи" може да бъде разгледана всеки ден до 30 октомври между 13 и 20 часа. Освен звуковият пърформънс на 21 октомври от 18.30, в програмата ще има още събития с фиксиран час: кураторски тур на 22 октомври от 14.00 ч. и сайт-спесифик пърформансът "Приятната истина" на Стефан Прохоров, който ще се провежда на 29 и 30 октомври между 15 и 17, на всеки 30 минути. Входът за всички събития и локации е свободен, а пълен списък на артистите можете да намерите на сайта на Sofia Art Projects.
Снимки: sofiaartprojects.com
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Издадоха "Баумгартнър" – красив роман за любовта, паметта и загубата, дело на обичания Пол Остър, който си отиде през април 2024 година. Преводач на българското издание е Жечка Георгиева. Романът е последната творба на големия американски поет, писател, преводач и режисьор, автор на 25 романа и удостоен със също толкова американски и международни..
Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт. Бекет и Кафка са изключително важни фигури за..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..
Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш:..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg