Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чанаккале и културните маршрути около Троя

Снимка: Оля Стоянова

Чанаккале – градът, разположен на азиатския бряг на протока Дарданели, свързващ Мраморно и Бяло море, в най-тясната му част, винаги е бил в сянката на Троя. Защото, когато става въпрос за полуостров Троада, обикновено се говори за най-известния античен град в района, за културните пластове на Троя, за златното съкровище и за разкопките, които продължават и досега там. Чанаккале обаче е град, който бързо се развива и много бързо се променя. Илхан Варлък, гид от Чанаккале и част от фестивала "Културният път на Троя", разказва кога започва тази промяна и защо градът се подмладява, след като само преди трийсетина години населението на Чанаккале е било на почетната възраст 60+ години, а сега профилът на жителите му е 18+, като повече от 30% от хората, които живеят тук, са студенти.


"Чанаккале не е индустриална зона, не е индустриален град, нито пък има много фабрики. Нека погледнем какво има наоколо и какви са другите градове, разположени наблизо – тук е Истанбул с неговите 20 млн. жители и високо индустриална и бизнес зона, и на изток – Бурса, административен център на този район, на юг – Измир, също център на голям регион. Сред тези големи градове Чанаккале с неговото население около 200 хиляди души, и без нито една фабрика, с изключение на единственото предприятие за производство на риба тон в центъра, единственото, с което може да привлече светлините на прожектора към себе си, е земеделието. И днес прасковите и доматите, произведени в района, са емблема на града. Но ако оставим настрана земеделието, това, което подпомага развитието на града, е военната зона в района, наричаме го 116-ия жандармерски полк. В Турция военната служба е задължителна и всички мъжа на 20 години е задължително да отбият военната си служба", казва Илхан Варлък.

Това, което обаче променя облика на града, са студентите. През 1992 г. в Чанаккале се открива университет и тук идват хиляди млади 18-годишни студенти, които променят изцяло профила на града.  Всъщност университетът е само един, но в него се изучават включително медицина, теология и изящни изкуства.

"Днес, не на последно място – приходите за града идват и от туризма, който постепенно се разраства от 2000 година насам", казва Илхан Варлък. "А ако говорим за туризъм, мога веднага да изброя шест дестинации, които бързо ми идват наум – остров Гьокчеада със старото име Имрос, остров Бозджаада със старото име Тенедос, бойните полета на Галиполи, древния град Троя и Асос, а също така и планината Ида или Каз даги. Това са шест дестинации около Чанаккале, които са предпоставка за развитие на туризма", казва Илхан.


В района на Чанаккале могат да бъдат посетени още крепостта Килитбахир, редутът Намазгях, Джонкбайъръ, мемориалът на 57-ми Пехотен полк, крепостта Седдюлбахир, Мемориалът на загиналите в Чанаккале. А всяка година на 25-ти април на полуостров Галиполи се организира и паметна церемония за загиналите през периода 1915-1916 г. войници от Австралийско-новозеландския корпус. Само на половин час от града се намира и древната Троя, а както се шегуват тук екскурзоводите – още от времето на Троянската война, малко неща са се променили тук, защото тези земи винаги са били било място на среща между Изтока и Запада.

През есента пък в Чанаккале тук се организира и фестивалът Troy Culture Road в рамките на проекта "Културен път" на Министерството на културата и туризма на Турция, който включва множество културни събития – концерти на открито, изложби и различни акции в града и околностите.

Чуйте интервюто с Илхан Варлък за Чанаккале и културните маршрути около Троя.


Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25