“Това е четвърта поредна година, в която се отбелязва този Световен ден на операта. Неговата тема сега е “Да разопаковаме операта“, което означава да я извадим от кутията на оперната сцена, да разтворим панделките и прекрасната луксозна опаковка и да я покажем такава, каквато тя е отвътре. Това е нещо, което правим не само по повод този ден, но и всеки ден, защото всеки ден е световен ден за нашето изкуство. То е международно, свързано е с всички онези послания, които публиката трябва да получи, не само да бъде мимолетно приобщавана, а да бъде наистина с едно съзнание, че оперното изкуство носи красота, че ценността на операта е едно трайно вгнездяване в душите и очите на оперния зрител“.
Това каза в интервю за БНР акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет.
“Продължавам да твърде, че операта не е придобивка само за най-богатите и за тези, които могат да плащат по целия свят най-скъпи билети, да пътуват там, където ги привлича едни композитор, както е Вагнер. Той има много почитатели, които се организират в едни общества, които не пропускат оперно представление, където и да е по целия свят“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“За да има интерес, публиката трябва да бъде създавана от най-ранна детска възраст. Спектаклите, които правим, всеки петък, събота и неделя на малката ни сцена, децата, които идват на тях порастват и след това отиват в голямата зрителна зала. Това е смисълът на световното в операта, да създава една публика, която непрекъснато трябва да присъства.
Ценността на оперното изкуство трябва да се осъзнае, то облагородява. Бил съм свидетел, когато хора, които нямат никакво отношение към жанра и към оперния театър, изведнъж стават красиви и благородни. Лицата им стават прекрасни, когато ги докоснеш и те бъдат част от това изкуство, наречено “магично“. Затова се опитваме в Софийска опера непрекъснато да създаваме нови и нови спектакли, за да можем да поддържаме траен интерес“.
“През изминалия сезон имахме много интересни събития, посветени на автори и школи. Една от тези прекрасни наши изяви е премиерата на операта “Чичовци“ от Лазар Николов по повестта на Иван Вазов. Това беше наистина едно културно събитие и за самите нас. След повече от 40 години от написването на творбата ние успяхме да направим с огромна любов и ентусиазъм това заглавие. Много интересно, че и публиката го прие, въпреки че аз го наричам един авангарден феномен. Музиката в него не е лесна, но и самата творба на Вазов е абсурдна в ситуации, които много адекватно се приближават и до днешните. Забавлявахме се и “Чичовци“ на софийска сцена беше един голям празник“, казва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg