Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мила Байчева

Защо ентералните храни в България се оказват недостижими за домашна употреба?

Снимка: Pixabay

Националната мрежа за децата, сдружение "Общност Мостове“, лекари, родители и граждански организации за пореден път алармират, че са необходими спешни действия относно осигуряването на достъп до храни за специални медицински цели както на деца, така и на възрастни, нуждаещи се от тях.

"В момента множество храни за медицинска употреба, включително такива за ентерално приложение, както и някои храни за редки заболявания в домашни условия, и храни за употреба по време на болнично лечение на пациенти, за който престой няма клинична пътека, не се поемат от Националната здравноосигурителна каса. Това поставя стотици хора в ситуация, в която разчитат единствено на собствени или дарителски средства, за да си набавят жизнено необходимата им медицинска храна. Поради икономическата бариера пред достъпа до медицински храни има случаи на деца и млади хора, починали вследствие на недохранване. Хора, буквално загинали заради глад" – се казва в писмо, изпратено до президента Румен Радев, както и до институциите, представителите на политическите партии и НЗОК.

В "Нашият ден" д-р Мила Байчева, детски гастроентеролог и активен участник в инициативата, посочва, че теоретично всяко едно хронично заболяване или заболяване с остро протичане пациентите могат да се нуждаят от поддържащо хранене, оптимизиране на храненето за кратко или по-дълго ентерално хранене, когато има невъзможност за поглъщане на храни през устата. Всъщност оптимизацията на този момент, подобряване на хранителния статут на пациенти ще доведе до по-бързото им излекуване от основното им заболяване. Ще осигури качество на живот на пациентите, деца и възрастни с хронични заболявания“.

Доктор Байчева допълва, че обикновено това са деца  с неврологични заболявания, церебрална парализа и някои редки заболявания. Както и пациенти с онокологични заболявания, хронични бъбречни или чернодробни заболявания, сърдечно-съдови заболявания.

При условие че има нови европейски политики за оптимизиране точно на този вид хранене, е нередно българските пациенти да бъдат оставени да се спасяват самостоятелно, да организират дарителски кампании и НПО секторът да работи по собствени канали за осигуряване на достъп до медицински храни на нуждаещите се пациенти.

"На последния конгрес по хранене, който се проведе във Виена, беше подписана международна декларация, базирана на голям брой документи, свързани с правата на човека, в която се казва, че храненето на пациентите е основно човешко право. Лекарите трябва да  диагностицираме тези пациенти, да ги разпознаваме и здравноосигурителните фондове да подпомагат това", казва д-р Мила Байчева.

Повече за проблема можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Pixabay
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55