Подробности по темата пред Радио София разказа Мария Брестничка.
"Ситуацията в момента в едно изречение се описва с това, че хора, които в 21 век в България умират от глад не могат да си позволят да купят храната, която да ги поддържа живи. Защо това е така? Става дума за т. нар. "храни за медицинска употреба", които заместват храненето за хора, които не могат да усвояват храната, която всички ние ядем", отбеляза Брестничка.
Тя допълни, че тези храни са много скъпи, като едно малко шишенце около 300 мл. струва приблизително 8 лв., и така месечната сума нужна на един човек за хранене достига 2-3 хил. лв., но разходите не се поемат от НЗОК. Брестничка подчерта, че с всяко ново правителство проблемът не се решава, макар да има устни обещания това да се случи.
"Активистите, които от години подкрепят децата и възрастните, които имат нужда от такава храна са принудени да внасят храни от чужбина, да правят дарителски кампании за да могат да покриват тези 2 хил. лв на месец", коментира Брестничка. Тя сподели, че са предложени следните стъпки за справяне с проблема:
· Да се създаде механизъм, който позволява добавянето на код за малнутриция/ малдигестия към основната диагноза/ заболяване – съгласно МКБ-10 това са кодовете Е43, Е44 и Е46.
· Да се актуализира списъкът на видовете медицински храни, които да бъдат добавени към Списъка с диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълно или частично от НЗОК.
· Да се изготви финансов разчет според броя пациенти с нужда от медицински храни.
· При първа възможност да се обяви договаряне с фирмите производители за доставка на медицински храни, включително течни форми, според актуализирания списък.
· Да започне воденето и изграждането на регистър на пациентите в България, които имат нужда от специална медицинска храна.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..