Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Back" – буто танцът в премиерата на сцената на "Дерида"

Снимка: @DERIDAstage

Днес (26 октомври) ще бъде представена премиерата на най-новото танцово представление на компания "Дерида" – "Back". В центъра на съвременния танцов пърформанс са примитивните импулси, които се захранват от подсъзнанието, а физическият контакт между двете тела на танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев овладява гравитацията им в геометрична сплав.

"Back" е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството. Проектът е вдъхновен от буто танца – японски стил в изкуството, повлиян от силния тласък на индустриализацията и травмата в съзнанието на хората вследствие на атомната бомба над Хирошима. Как е вплетен буто танца и как са засегнати темите за войната и любовта в съвременния танцов пърформанс "Back" разказва хореографът  Живко Желязков:

"Провокацията за това представление дойде от буто танца. Самото представление е на границата между живота и смъртта, подава много асоциации към зрителите, но главно е насочено към връщане към всичко, което сме преживели като общество. Преосмисляне на всичко, което се е случило. Това не е представление, което разглежда отношенията между двама души. То е многопластово. Различен е буто танца в Европа и Япония. Първоначално възниква черното буто, което се свързва със страданието, болката, страха и следва бялото буто, което фокусира вниманието върху любовта. Експресивността е изключително важна и водеща. Посоките на представлението са от бялото към черното буто и обратно."

Буто възниква през 50-те години от Тацуми Хиджиката – легендарния създател на революционната японска танцова форма "буто". "Back" е ритуал в духовен, еротичен и катарзисен вид. Представлението е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към  блаженството, които изразяват танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев. Последният проект на Живко Желязков - "Темел" – беше вдъхновен от българската автентична музика и танц, сега се вдъхновява от японския стил, отново по музиката работи с Иван Шопов. Костюмите са на Ника Илиева.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само български изпълнители на рок феста "Хоталич"

Многохилядна публика очаква Община Севлиево тази година на рок феста "Хоталич". Стените на средновековния град и крепост Хоталич ще приютят почитателите на рокендрола, които ще дойдат в Севлиево за най-мащабното издание на музикалния форум досега. През първия ден на сцената ще се качат "Керана и космонавтите", следвани от "Конкурент" и "Фанданго", а..

публикувано на 03.08.24 в 11:15

Агушевите чифлици – живопис, илюстрации и видео от Красимир Ризов

"Отколе имяло… (Имало едно време…)" е проект на Красимир Ризов с художествено съдържание, което предлага изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд високо в Родопи, където се намират Агушевите чифлици. Ансамбълът от живопис,..

публикувано на 02.08.24 в 16:40
Фантомът на операта

Стари сюжети актуално – Фантомът на операта

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Велко Кънев, чийто рожден ден отбелязваме през седмицата. "Истинските новини" –..

публикувано на 02.08.24 в 16:25

Збинек Баладран, Рикардо Арена и Емре Хюнер гостуват на Института за съвременно изкуство

Проектът "Суперпозиции" е инициатива на Института за съвременно изкуство в София. Целта му е да предложи сложна мрежа от аудиовизуални проекти и инсталации на артисти, които отразяват чрез своите практики идеята за съвместен живот, съвместно създаване, обитаване като колективност, припомняйки общи скрити спомени, измисляне на външни пространства и общи..

публикувано на 02.08.24 в 16:18

Нов брой на академичното списание Studia Litteraria

Излезе нова книжка на периодичното издание на Института за литература при БАН Studia Litteraria Serdicensia. В поредицата се отпечатват годишно няколко списания, които са на свободен достъп онлайн и в ограничен хартиен тираж.  Това са предимно тематични броеве с текстове от научни конференции на Института и други изследвания с литературна и..

публикувано на 02.08.24 в 15:15