Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължителната хрема при децата и как да се лекува

Снимка: Rawpixel

Във времето на есенно-зимния период хремата при децата е една от най-честите причини, които изпращат родителите пред лекарските кабинети. Аптечната мрежа изобилства от средства за нейното лечение – от сиропи и капки до хомеопатични методи  и изпитани бабини лекове на билкова основа – всички те стават част от затворения кръг, в който се лутат разтревожените родители, чието дете с месеци не успява да се върне в детската ясла или градина.

Според педиатъра д-р Кристин Генкова хремата е защитна реакция на организма и тя не трябва да бъде винаги третирана като нещо патологично. Тя смята, че децата не бива да бъдат лишавани от игра навън в този период, макар и далеч от своите връстници, а осигуряването на пълноценна храна е от изключително значение.

"Първото нещо, което съветвам родителите, е когато имат съмнение, че хремата има бактериален причинител, да се консултират с педиатъра си да се назначи микробиологично изследване на въпросния секрет и по антибиограма той да бъде лекуван. Защото много често се случва ние да имаме едни капки изписани от предходното боледуване, при изолиран даден бактериален причинител, те са имали тогава чудесен ефект, обаче сега може причинителят да бъде различен е те реално да не са ефективни при него", съветва тя.

Чуйте целия разговор с д-р Генкова в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20