В Деня на народните будители в "Нашият ден“ Стоянка Илчевска, дългогодишен директор на Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка, коментира ролята на будителството и опазването на автентичното песенно и музикално богатство на България. Това е важен и характерен елемент от пълнотата на българската музикална и национална идентичност. След близо 37 години, прекарани в училището в Широка Лъка, музикалният педагог определя себе си като една голяма късметлийка, защото работи това, което обича.
"Това е храм на духовността, храм на фолклора, защото в него са събрани красотата, мъдростта и талантът от цялата страна, които са предпочели да превърнат своята съдба в мисия да съхраняват, развиват и да популяризират българския музикален фолклор чрез специалностите в училището – народно пеене, народни инструменти – гайда, гъдулка, кавал и тамбура, като и български танци", твърди Стоянка Илчевска.
През дома на българския фолклор в Широка лъка през годините са минали над 1600 ученици. В момента има 5 паралелки, които обхващат всички специалности, които предлага учебната програма на училището, разпределена в петгодишен обучителен курс.
"Нашите деца имат възможност да започнат своята творческа реализация още от ученическата скамейка. Ежегодно правим записи на нашите ученици. Освен това художествената продукция на нашето училище е много богата, имаме много концерти. Учениците ни участват в различни конкурси, което е голяма мотивация за тях“, допълва Стоянка Илчевска.
Специфичен е образователният модел на Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка, който съчетава в себе си както общообразователната подготовка, така и специализираната.
"Нашите възпитаници след завършване на образованието си имат възможност да получат диплома за средно образование, така и свидетелство за професионална квалификация", посочва Илчевска.
Според нея всички съвременни будители трябва да бъдат будни с техните сетива, с техните сърца, с техните очи да пазят и да популяризират българския музикален фолклор, защото това ни е съхранило през годините.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg