"Момчето от последния чин" е най-новото заглавие в афиша на Драматичния театър "Никола Вапцаров" в Благоевград.
Постановката е на Тея Сугарева-Савова по пиесата на Хуан Майорга, който е един от най-известните съвременни испански драматурзи, автор на над 40 пиеси, философ и математик по образование, преподавател по драматургия и философия във Висшата кралска школа за драматично изкуство в Мадрид.
За пиесата "Момчето от последния чин" Хуан Майорга е удостоен през 2008 година с най-престижната испанска награда за сценични изкуства "Макс".
"Хуан Майорга наистина заслужено е световноизвестен драматург, поставян в целия свят. И неслучайно за трети път в България се реализира постановка по точно тази негова пиеса, тъй като макар и писана през 2006 година, тя е все още актуална. Пиесата засяга теми, които са важни за цялото общество – темата за бъдещето на децата ни, темата за тяхното възпитание, за тяхното изпадане от образователната система, за подкрепата им в следването на мечтите, за развитието на младия талант…
Това са неща, които като човек, който освен режисьор, е и педагог, са изключително важни за мене, а вярвам – че и за благоевградската публика", разказа в "Артефир" режисьорката на спектакъла Тея Сугарева-Савова, която е и преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
В представлението участват актьорите Стоян Младенов, Борис Върбанов, Теодор Ненов, Гринго-Богдан Григоров, Кънчо Кънев, Яна Георгиева, Константина Георгиева.
Сценографията и костюмите са дело на Никол Трендафилова, музика – Емилиян Гацов-Елби.
С премиерата на "Момчето от последния чин" беше открито първото издание на Балканския театрален фестивал, който се проведе от 24 до 29 октомври в Благоевград.
Втората премиера е на 3 ноември.
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg