Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетото юбилейно Триенале на сценичния плакат – "Силата на плаката"

10
Снимка: @posterSofia

Десетото международно триенале на сценичния плакат от гостува на Националния дворец на културата – предимно в Мраморното фоайе. На 1 ноември беше откриването и обявяването на наградите, които се пазеха в тайна. След прегледа на над 3000 произведения журито селекционира 350 плаката за този престижен международен форум. Десетото издание се отличава от всички предходни, не само защото юбилеят предлага ретроспекции и прогнози, а и защото през последните години времето подложи на изпитание гражданската и творческа чувствителност на художниците плакатисти. Затова мотото на тазгодишното десето издание е "Силата на плаката", като форумът потвърждава възгледа, че светът е сцена, а плакатът – нейно огледало.


Акцентите са няколко – освен в НДК, изложба на международното и селекционно жури в галерия "Райко Алексиев", "Право в десетката" – избрани плакати и дарения, и особено внимание заслужава експозицията "Памет и плакати" – изложба на знакови български плакатисти, които не са между живите – Асен Старейшински, Божидар Икономов, Огнян Фунев и др.

Подробностите за това значимо международно събитие и неговите локации в пространството на София представи в "Артефир" Албена Спасова, член на международното жури, един от основателите на този форум и предан до днес негов ентусиазиран радетел.



Ето и наградите:
• Голямата награда получава Люба Томова, България;
• двете равностойни награди се присъждат на Лекс Древински, Полша/Германия, и Мишел Буве, Франция;
• наградата на името на "Асен Старейшински" за млад автор получи Милош Деспенич, Босна и Херцеговина;
• отличието на Община Димитровград за български автор отиде при Наско Атанасов;
• наградата на СБХ се дава на Капка Кънева.

"Плакатът се удава на малцина, но принадлежи на милионите" – една прочута фраза, която определя най-точно какво е изкуството на плаката.

Снимки: ФС на Триенале на сценичния плакат
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Златимир Коларов

Проф. Златимир Коларов празнува 70 години с благотворителна кампания

Проф. Златимир Коларов, който е председател на Съюза на писателите-лекари "Димитър Димов" в България има богата биография на уважаван лекар ревматолог. Автор е на 35 книги - 23 художествени, 4 драматургични, 2 публицистични, един сборник с литературна критика и с предговори на книги, 4 научнопопулярни издания, една монография и 20 сценария за филми,..

обновено на 20.06.24 в 17:04

Списание "Пламък" на 100 години

Тази година литературното списание "Пламък", създадено от големия български поет Гео Милев, навърши 100 години. Съюзът на българските писатели и редколегията на списание "Пламък" организират честване  на вековния юбилей на 20 юни от 17.30 часа в залата на Американския център на Столична библиотека на площад "Славейков". Tворческата история на..

публикувано на 20.06.24 в 16:50

Фондация "Елизабет Костова" – мост през океана на езиците

Литературната фондация "Елизабет Костова" е мост през океана на езиците, чрез който българската литература се среща с англоезични издателства и автори. В студиото на "Нашият ден" гостуват Милена Делева , президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Румен Павлов , преводач и поет, за да разкажат за току-що приключилата Международна..

публикувано на 20.06.24 в 09:50

"Племе"-то, в което се чуваме не с предразсъдъците, а със сърцата си

Част от 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" е постановката на Театър "Българска армия" "Племе". Автор на пиесата е Нина Рейн, а режисьор е Зафир Раджаб. През персонажите на Георги Кадурин, Стефка Янорова, Симеон Дамянов, Ясен Атанасов, Ели Колева и Луизабел Николова зрителите си припомнят какво е всъщност..

публикувано на 20.06.24 в 08:35

"Представленията, които ни създадоха" с Петринел Гочев

Петринел Гочев, режисьорът художник или художникът режисьор, който умее да "рисува" еднакво добре както на платното, така и на сцената, е четвъртият гост в образователната поредица срещи "Представленията, които ни създадоха" на Yalta Art Room. След дискусиите с Явор Гърдев, Теди Москов и Александър Морфов, сега и той ще навлезе в дълбочината на един..

публикувано на 19.06.24 в 17:02