Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетото юбилейно Триенале на сценичния плакат – "Силата на плаката"

10
Снимка: @posterSofia

Десетото международно триенале на сценичния плакат от гостува на Националния дворец на културата – предимно в Мраморното фоайе. На 1 ноември беше откриването и обявяването на наградите, които се пазеха в тайна. След прегледа на над 3000 произведения журито селекционира 350 плаката за този престижен международен форум. Десетото издание се отличава от всички предходни, не само защото юбилеят предлага ретроспекции и прогнози, а и защото през последните години времето подложи на изпитание гражданската и творческа чувствителност на художниците плакатисти. Затова мотото на тазгодишното десето издание е "Силата на плаката", като форумът потвърждава възгледа, че светът е сцена, а плакатът – нейно огледало.


Акцентите са няколко – освен в НДК, изложба на международното и селекционно жури в галерия "Райко Алексиев", "Право в десетката" – избрани плакати и дарения, и особено внимание заслужава експозицията "Памет и плакати" – изложба на знакови български плакатисти, които не са между живите – Асен Старейшински, Божидар Икономов, Огнян Фунев и др.

Подробностите за това значимо международно събитие и неговите локации в пространството на София представи в "Артефир" Албена Спасова, член на международното жури, един от основателите на този форум и предан до днес негов ентусиазиран радетел.



Ето и наградите:
• Голямата награда получава Люба Томова, България;
• двете равностойни награди се присъждат на Лекс Древински, Полша/Германия, и Мишел Буве, Франция;
• наградата на името на "Асен Старейшински" за млад автор получи Милош Деспенич, Босна и Херцеговина;
• отличието на Община Димитровград за български автор отиде при Наско Атанасов;
• наградата на СБХ се дава на Капка Кънева.

"Плакатът се удава на малцина, но принадлежи на милионите" – една прочута фраза, която определя най-точно какво е изкуството на плаката.

Снимки: ФС на Триенале на сценичния плакат
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Памет за издателя Иван Богданов

Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Изложба "Католиците в България XVII-XX век" бе открита в град Раковски

Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Премиера на операта "Фалстаф" от Джузепе Верди

Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..

публикувано на 18.02.25 в 17:30

Концертът "Кларинетни силуети" ще бъде представен тази вечер в Първо студио на БНР

Концертът "Кларинетни силуети" по идея на музиканта Кристиян Калоянов ще бъде представен тази вечер в Първо студио на Българското национално радио от 19 часа. Ще бъдат изпълнени камерни шедьоври от репертоара за кларинет. Сред тях са творби на немските композитори Роберт Шуман и Йоханес Брамс. Ще звучат и произведения на Игор Стравински и на..

публикувано на 18.02.25 в 17:25

"Васил Левски: най-добрият ни българин" – нова книга за Апостола

Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..

публикувано на 18.02.25 в 17:19