Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За "Историята" на Петър Богдан Бакшич отвъд сензациите

Снимка: БГНЕС

"Този труд, писан малко по малко във времето между толкова многобройните ни занимания, свързани с нашата длъжност, ти, благочестиви читателю, приеми с радост заради своята доброта и прости нашите пропуски, като не забравяш, че ние сме една скромна особа. Пребъдвай в Онзи, Който разрушава оковите на смъртта!"

Думите са написани от един високообразован, отдаден на духовната си служба, обичан и почитан човек, когото можем да наречем будител, макар че живее и работи век преди националното ни Възраждане да роди първите си вестители и радетели. Това е Петър Богдан Бакшич, автор на историческия труд "За древността на бащината земя и за българските дела", чийто текст беше издирен и открит от проф. Лилия Илиева чак през 2017 г. и предизвика сензация, след което потъна в тишината на забвението или по-скоро на непознаването.

Фрагмент от
Слава богу сред тази тишина, благоприятна впрочем за академични занимания, един млад български учен – д-р Цветан Василев, доц. в катедрата "Класическа филология" на СУ и в Кирило-Методиевския научен център на БАН, се захвана да превежда и проучва Историята на Петър Богдан и трудът му видя бял свят в двутомно критично издание на Университетското издателство. Разговорът в предаването "За думите" с доц. Василев само доказва колко е важно сериозните научни изследвания и достоверните факти да стигнат до широката публика, защото клишето, което остана в масовото съзнание, че век преди монаха Паисий друг е написал история на България, не отговаря на истината.

Петър с рождено име Богдан е родом от Чипровци, част от католическата общност, чийто духовен водач става благодарение на личните си способности и доброто образование. Воден от чувството за дълг и мисия да издигне духовната мощ на общността, той пише своя голям и сериозен научен трактат за историята на католицизма по българските земи. От дипломатически съображения или заради различните цели на творбата си той не засяга политическата тема, а именно освобождението на българите от "турчина". Българската история е бегло спомената само доколкото е ориентир за установяване на фактите около приемането на католическата вяра от българското население в Чипровско. В този смисъл сравнението с Паисиевата история е неуместно. Това не намалява значимостта на труда на всеотдайния духовен пастир Петър Богдан, който не само създава произведение, напълно съизмеримо с европейската научна мисъл от епохата, но и се откроява като проникновен и талантлив писател. Повече за него и за "Историята" му чуйте в записа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00