"Този труд, писан малко по малко във времето между толкова многобройните ни занимания, свързани с нашата длъжност, ти, благочестиви читателю, приеми с радост заради своята доброта и прости нашите пропуски, като не забравяш, че ние сме една скромна особа. Пребъдвай в Онзи, Който разрушава оковите на смъртта!"
Думите са написани от един високообразован, отдаден на духовната си служба, обичан и почитан човек, когото можем да наречем будител, макар че живее и работи век преди националното ни Възраждане да роди първите си вестители и радетели. Това е Петър Богдан Бакшич, автор на историческия труд "За древността на бащината земя и за българските дела", чийто текст беше издирен и открит от проф. Лилия Илиева чак през 2017 г. и предизвика сензация, след което потъна в тишината на забвението или по-скоро на непознаването.
Слава богу сред тази тишина, благоприятна впрочем за академични занимания, един млад български учен – д-р Цветан Василев, доц. в катедрата "Класическа филология" на СУ и в Кирило-Методиевския научен център на БАН, се захвана да превежда и проучва Историята на Петър Богдан и трудът му видя бял свят в двутомно критично издание на Университетското издателство. Разговорът в предаването "За думите" с доц. Василев само доказва колко е важно сериозните научни изследвания и достоверните факти да стигнат до широката публика, защото клишето, което остана в масовото съзнание, че век преди монаха Паисий друг е написал история на България, не отговаря на истината.
Петър с рождено име Богдан е родом от Чипровци, част от католическата общност, чийто духовен водач става благодарение на личните си способности и доброто образование. Воден от чувството за дълг и мисия да издигне духовната мощ на общността, той пише своя голям и сериозен научен трактат за историята на католицизма по българските земи. От дипломатически съображения или заради различните цели на творбата си той не засяга политическата тема, а именно освобождението на българите от "турчина". Българската история е бегло спомената само доколкото е ориентир за установяване на фактите около приемането на католическата вяра от българското население в Чипровско. В този смисъл сравнението с Паисиевата история е неуместно. Това не намалява значимостта на труда на всеотдайния духовен пастир Петър Богдан, който не само създава произведение, напълно съизмеримо с европейската научна мисъл от епохата, но и се откроява като проникновен и талантлив писател. Повече за него и за "Историята" му чуйте в записа.
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg