Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Златица и нейното културно наследство

Художникът Георги Златанов – майсторът на Средногорието

Алея на паметта и славата на Златица
Снимка: БНР

Жителите на град Златица почетоха таланта, личността и творчеството на забележителния художник Георги Златанов. Някак времето напомни точно пред 2022 г., че това е един забележителен майстор на живописта и оставил за поколенията забележителни творби. Автор на над 600 живописни платна, запечатали багрите на Средногорието, както и стотици графики, които се отличават с неповторим и разпознаваем стил. В  "Terra култура" кметът на община Златица Стоян Генов разказва за отношението на местната власт за възраждане на културните ценности.  

"Всяка година в навечерието на Празника на народните будители по един бележит гражданин на Златица намира своето място в Алеята на паметта и славата. Тази година бе поставен барелеф на Георги Златанов", посочва  кметът на града.

Алея на паметта и славата на Златица

Местната власт и бизнесът на територията на община Златица работят заедно в името на опазване на културното наследство. "Златица уважава своята история и хората, които са оставили трайна следа в нея“, посочва Стоян Генов.

Алеята на паметта и славата е създадена по идея на художника Димитър Кънев. Началото е поставено  през 2013 г. с откриването на барелеф и паметна плоча на първия кмет на града след Освобождението – Нено Гугов. През следващите години в Алеята са открити паметни знаци на делегата на  Оборищенското събрание от Разложко, учител в Златица и народен представител през 80-те години на XIX в. Георги Николов Чолаков, на учителя и деец на Съединението от 1885 г. Събко Милков, на участника в Преображенското въстание от 1903 г. войводата Цено Куртов, читалищния деятел и краевед Никола Младенов, на учителя Серафим Боянов и езиковеда Сава Чукалов.

Гугова къща - Петрич

Село Петрич, част от община Златица, пази историята на една дама, която наричат "англичанката, която обичаше българите". Това е лейди Странгфорд, британска виконтеса, която след опустошителното Априлско въстание организира мащабна благотворителна кампания в Англия и пристига, за да помага на българското население.

Целия разговор със Стоян Генов можете в звуковия файл.

Снимки - архив община "Златица"
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Да поЧетем" за четвърти път на площад "Славейков"

Ежегодната инициатива "Да поЧетем" преобразява емблематичния площад "Славейков" в нестандартна културна сцена в чест на 24 май за четвърти път. Богатата програма от литературни, образователни и културни събития очаква посетители от всички възрасти, за да представи разнообразните начини да се радват на българската писменост и творчество...

публикувано на 23.05.24 в 16:48

Пролетният панаир на книгата започва на 24 май

Традиционният Пролетен панаир на книгата, организиран от Асоциация "Българска книга", се завръща за поредна година, за да зарадва жителите и гостите на София. Тази година събитието ще започне на 24 май. Панаирът ще бъде разположен в градинката пред НДК, където над 140 издателства ще представят избрани заглавия на площ от над 1500 квадратни метра...

публикувано на 23.05.24 в 16:30
Елка Златева и Славия Бърлиева

Изложбата "За Кирил и Методий някога и сега" е открита в София

Експозицията е разположена в Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" (Ларго София) и е част от програмата на Европейския културен маршрут "Кирил и Методий" на Съвета на Европа, чиято годишна асамблея се провежда в столицата ни. "Кирило-Методиевската традиция е наистина един европейски феномен, който, въпреки опитите през различни..

публикувано на 23.05.24 в 11:47

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift , изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни) , което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" . Повече за..

публикувано на 23.05.24 в 09:17