Правителствените служители ще се заемат с някои от най-важните въпроси, свързани с климата, включително финанси, декарбонизация, адаптация и селско стопанство. През втората седмица ще бъдат разисквани големи теми, като половото равенство, недостига на вода и биоразнообразието.
България ще кандидатства за домакинство на COP 29 през 2024 г. Март месец тази година това бе потвърдено от Борислав Сандов на конференцията ,,Планини, красота и предизвикателства’. Участието на България в конференцията дава по-голямо пространство да се обсъждат темите за климатичните промени и необходимостта от предприемането на по-бързи действия в посока подобряване на природните ресурси.
Съвсем наскоро протестиращи екоактивисти унищожиха една от най-известните картини на Винсент ван Гог. Миналата седмица в Лондонската национална галерия те заляха шедьовъра "Слънчогледи" с доматена супа.
Темата коментират доц. Мария Попова от ФЖКМ и Меглена Антонова от “Грийнпийс“ – България:
“Това е по-скоро ПР акция, съобразена с настоящата конференция. Тя се прави с цел да бъде привлечено общественото внимание към тези действително важни проблеми за опазването на климата. Лично моето мнение е, че толкова морална кауза не може да се защитава с неморални средства. Опитът за поругаване на картини не е най-доброто решение, въпреки че чисто исторически има и много други подобни опити през годините.
Темата за изкуството е част от поредица от теми, които ще бъдат атакувани. Тепърва ще виждаме разгръщане на такъв тип ПР акции, които целят да привлекат общественото мнение. Екологичните организации имат много дълга история в това отношение. Много често те са осъждани от обществото и властите“, казват събеседничките.
“В момента акциите са насочени към изкуството, защото изкуството е фокус на богатите слоеве от обществото. Елитът има приоритет към това да колекционира скъпи произведения на изкуството, произведения на художници, които през живота си са били силно отритнати, отхвърляни, а в момента се търгуват за милиони долари като средство за пране на пари и трупане на богатство“, посочват още те.
Защо е атакувана точно картина на Моне?
“Защото Моне е един от хората, които изключително много са обичали природата. Може би трябва да си даваме сметка, че красотата, която виждаме в произведенията на изкуството, не трябва да изчезне и че е наша отговорност следващите поколения художници да могат да я видят и да я нарисуват по прекрасен начин. Трябва да си даваме сметка, че младите хора имат възможност на своя протест. Този протест е свързан с още по-голяма тема от тази, за която ние се борихме. Ние се борихме за демокрация, те се борят за чиста природа. Трябва да се чуе протеста им.
Добрият резултат от настоящите акции е, че не са повреждани картините. Самите представители на двете еко организации, които седят за двете протестни акции, ясно са заявили, че целта не е била да бъде увредено произведение на изкуството. Подбирани са произведения, за които се знае, че имат защитни рамки и няма да пострадат самите картини, а по-скоро да се привлече общественото внимание към темите за опазването на климата и за забраняването на възобновяемите източници на енергия.
Според нея се “намираме в такава ситуация, че активистите, които са участвали в акцията, са млади хора. Хора, които вече са израснали със съзнание за опазване на околната среда. Те очевидно са отчаяни за случващото се.
Със сигурност срещу каузата за опазване на околната среда седи една много голяма сила, която има много по-голям финансов ресурс, за да продължаваме да добиваме изкопаеми горива и да избутваме все повече този времеви лимит, който имаме, за да поемем някакви действия, за да намалим средните температури, които виждаме, че в момента са доста сериозно увеличени“, посочват още те в интервю за БНР.
Какво да очакваме от 27-ата конференция на ООН – чуйте от звуковия файл.
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg