Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27-ата конференция на ООН по изменението на климата

Може ли да се защитава кауза чрез поругаване на шедьоври?

Египет е домакин на COP тази година в курортния град Шарм ел-Шейх, на брега на Червено море. Това е втората Конференция на ООН за изменението на климата в Африка след COP22, която се проведе в Мароко през 2016 г. COP27 ще продължи две седмици – от 7 до 18 ноември. Преговорите започнаха със срещи на световните лидери. 

Правителствените служители ще се заемат с някои от най-важните въпроси, свързани с климата, включително финанси, декарбонизация, адаптация и селско стопанство. През втората седмица ще бъдат разисквани големи теми, като половото равенство, недостига на вода и биоразнообразието.

България ще кандидатства за домакинство на COP 29 през 2024 г. Март месец тази година това бе потвърдено от Борислав Сандов на конференцията ,,Планини, красота и предизвикателства’. Участието на България в конференцията дава по-голямо пространство да се обсъждат темите за климатичните промени и необходимостта от предприемането на по-бързи действия в посока подобряване на природните ресурси.

Съвсем наскоро протестиращи екоактивисти унищожиха една от най-известните картини на Винсент ван Гог. Миналата седмица в Лондонската национална галерия те заляха шедьовъра "Слънчогледи" с доматена супа.

Темата коментират доц. Мария Попова от ФЖКМ и Меглена Антонова от “Грийнпийс“ – България:

“Това е по-скоро ПР акция, съобразена с настоящата конференция. Тя се прави с цел да бъде привлечено общественото внимание към тези действително важни проблеми за опазването на климата. Лично моето мнение е, че толкова морална кауза не може да се защитава с неморални средства. Опитът за поругаване на картини не е най-доброто решение, въпреки че чисто исторически има и много други подобни опити през годините.

Темата за изкуството е част от поредица от теми, които ще бъдат атакувани. Тепърва ще виждаме разгръщане на такъв тип ПР акции, които целят да привлекат общественото мнение. Екологичните организации имат много дълга история в това отношение. Много често те са осъждани от обществото и властите“, казват събеседничките.

“В момента акциите са насочени към изкуството, защото изкуството е фокус на богатите слоеве от обществото. Елитът има приоритет към това да колекционира скъпи произведения на изкуството, произведения на художници, които през живота си са били силно отритнати, отхвърляни, а в момента се търгуват за милиони долари като средство за пране на пари и трупане на богатство“, посочват още те.

Защо е атакувана точно картина на Моне?

“Защото Моне е един от хората, които изключително много са обичали природата. Може би трябва да си даваме сметка, че красотата, която виждаме в произведенията на изкуството, не трябва да изчезне и че е наша отговорност следващите поколения художници да могат да я видят и да я нарисуват по прекрасен начин. Трябва да си даваме сметка, че младите хора имат възможност на своя протест. Този протест е свързан с още по-голяма тема от тази, за която ние се борихме. Ние се борихме за демокрация, те се борят за чиста природа. Трябва да се чуе протеста им.

Добрият резултат от настоящите акции е, че не са повреждани картините. Самите представители на двете еко организации, които седят за двете протестни акции, ясно са заявили, че целта не е била да бъде увредено произведение на изкуството. Подбирани са произведения, за които се знае, че имат защитни рамки и няма да пострадат самите картини, а по-скоро да се привлече общественото внимание към темите за опазването на климата и за забраняването на възобновяемите източници на енергия.

Според нея се “намираме в такава ситуация, че активистите, които са участвали в акцията, са млади хора. Хора, които вече са израснали със съзнание за опазване на околната среда. Те очевидно са отчаяни за случващото се.

Със сигурност срещу каузата за опазване на околната среда седи една много голяма сила, която има много по-голям финансов ресурс, за да продължаваме да добиваме изкопаеми горива и да избутваме все повече този времеви лимит, който имаме, за да поемем някакви действия, за да намалим средните температури, които виждаме, че в момента са доста сериозно увеличени“, посочват още те в интервю за БНР.

Какво да очакваме от 27-ата конференция на ООН – чуйте от звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14