Отново за средствата за българското кино. Шестият форум за устойчивото развитие на българското филмова индустрия, организиран съвместно от НАТФИЗ и УНСС, потърси най-добрия път за ефективно и ефикасно управление и финансиране на българската филмова индустрия – през призмата на европейските политики и практики, което от своя страна да доведе до нейното устойчиво развитие.
По отношение на българското кино и доколко е критична неговата "моментна снимка", Галина Тонева, председател на Асоциацията на продуцентите в България, коментира:
"Сега всъщност има средства за българското кино, които обаче не могат да достигнат до своите бенефициенти поради липсата на адекватна нормативна уредба. След приемането на горещо аплодирания Закон за филмовата индустрия (миналата година през март), направи се Правилник, който беше приет зад гърба на цялата филмова общност – той е безобразен и допълнително внася проблеми в начина, по който се оценяват проектите, и по отношение на възможността тези средства да достигнат до създателите на българско кино. А всъщност парите бяха отпуснати по този Закон.
Рамката за български кино се разшири до 26 млн. годишно, но за съжаление, през миналата година от тези 26 млн. бяха усвоени едва 3,9 млн., 11 млн. се върнаха, 10 млн. бяха запазени в една транзитна сметка. За съжаление сега тези средства се отнемат от българското кино. Това стана причина и да се направи този форум по спешност и да поставим нашите условия пред държавните институции, като Министерството на културата, които отговарят за културната политика.
Не са виновни създателите, режисьорите, продуцентите, които чакат да бъдат финансирани. Просто начинът, по който това трябва да се случи, е неадекватен, не отговаря на никакви европейски практики.
Крайно време е да се създаде фонд, защото тези средства не могат да се връщат всяка година и НФЦ да задлъжнява... и 2023 г. да се изправи пред дефицит – да бъдат раздадени на хартия 40 млн. лв., за които ще имаме само 20 млн. И се започва едно чакане като в предишните години."
Тонева, продуцент на "Гала Филм", представи в "Артефир" и късометражния игрален филм "Джаз", дебют на режисьора и сценарист Антоний Аргиров:
"Това е един музикален поклон, реверанс към хората на културата. Сценарист и режисьор е Антоний Аргиров, оператор – Симеон Керемедчиев, звук Димитър Величков-Шмид. С участието на Рени Врангова, Валентин Ганев, Вежен Велчовски, Бояна Топчийска, Ярослава Павлова, Александър Кънев, Лука Кшемшински и Скилъра. Филмът е осъществен благодарение на Столичната програма "Култура" и Столичната община.
"Джаз" ще бъде представен до края на годината – надявам се в рамките на "Джеймисън" (късометражната състезателна програма на СФФ), ще търсим начин да има и своята публична премиера. Отделно от това имаме и партньорство с платформи като NO BLINK, Neterra, за да може да бъде видян."
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg