“Тенденциите по отношение на бежанците се променят в последните години, но истината е, че натискът от 2011 г. насам съществува постоянно. В Близкия изток имаше поредица от конфликти и войни, а това води до бежански вълни“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Алексей Пампоров и допълва:
“Във всяка една миграционна вълна, освен хората, които са уязвими и имат нужда от подкрепа, винаги могат да се прокраднат и недоброжелателни хора със съмнителни интереси. Затова е много важно да се прави мониторинг, да се правят анализи, да се следи кой и на какво основание иска временна закрила. Държавата трябва да има една по-ефективна политика. Да има по-добра идентификация на тези с рисково поведение и по-добра закрила на уязвимите“.
“Очевидно е, че държавната граница не се пази съвсем добре. Зачестяват сигналите за успешно каналджийство“, посочва още той.
“Имаме прецедент, при който държавата от днес за утре реши да размести украинските граждани, получили временна закрила. Това рязко се отразява на възможността за тяхната интеграция“, посочва още той.
Кой в държавата?
“Факт е, че МВР се справи много добре с временната закрила. От друга страна, вече са минали над осем месеца и все още Агенцията за бежанците няма разпределителен или информационен център, който да е в Североизточна България. Има разпределителни центрове, но те са от доброволци. Държавата е изоставила този ангажимент на частната инициатива. Хората проявиха много високи нива на солидарност“, казва още той в интервю за БНР и допълва:
“В България влязоха около 1 млн. души да търсят закрила, а в момента има останали около 55 хиляди. Именно защото възможностите им за оставане в страната изглеждат неадекватни“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg