Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росица Пандова: Всеки 8 българин е с диабет

С флашмоб в софийското метро отбелязват Световния ден на диабета

Новите тестове работят с капка кръв, подобно на диабетните
Снимка: Pixabay

В Световния ден на диабета Сдружение "Култура без граници" органи флашмоб на метростанция "Сердика" в София. Всеки гражданин направил 10 клякания ще получи безплатен билет за линия на метрото.

Добре известен факт е, че болните от диабет трябва да отделят 30 минути дневно за умерена физическа активност, като бързо ходене, каране на колело, танци през повечето дни от седмицата влияе добре на тяхната кондиция. Редовно ходене 30 минути дневно снижава риска от диабет с 35-40%. Изследвания категорично сочат, че промяната в начина на живот снижава риска от захарен диабет с 58%. 

Важно е да се знае, че редовният самоконтрол намалява усложненията от диабета с 35%. В България над 500 000 души са засегнати от диабет. 40% от хората обаче не знаят, че имат диабет. Съществуват два основни типа захарен диабет – тип 1 и тип 2. При децата по-типичен е първия тип, а при възрастните се развива основно втория тип диабет. 

"На 14 ноември светът отбелязва Световния ден за борба с диабета. Тази дата е избрана с решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милиони хора страдащи от заболяването", споделя  в "Нашият ден" Росица Пандова, председател на сдружение "Култура без граници".

Според нея все още децата в детските градини не биват обгрижвани от медицинските специалисти, те са изолирани от средата в детската градини. Дори има родители, които не позволяват на своите деца с такива с диабет, защото това е заразно.

Посланието, която отправи  Росица Пандова е "Диабетът не ни спира".

 Целия разговор с  Росица Пандова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Мanifest – думата на 2024 година според речника на Кеймбридж

Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..

публикувано на 28.01.25 в 16:15

Национална среща на ученическите съвети: Стъпка към промяна в образованието

В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..

обновено на 28.01.25 в 13:39

Технологичното образование в България – какво липсва?

Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..

обновено на 28.01.25 в 12:39

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11