Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четиристотин страници – обяснение в любов с Китай

7
Китай през погледа на българите
Снимка: архив на Соня Алексиева

Как се пишат истории от далечна страна по време на пандемия? По скайп, зум и вайбър, разбира се. Преподавателят по туристически пиар доц. д-р Соня Алексиева е провела десетки часове интервюта с наши сънародници в Поднебесната империя, за да напише 400-те страници на "Китай през погледа на българите". И като логичен финал на разговорите с тях, споделя своите впечатления за азиатската държава, натрупани и раздипляни през пътешествия и приятелства.

Евенила Хайн в Храма на Божеството на планината Тайшан в провинция Шандун
Нямаше как да не я попитам за трудностите с общуването на хиляди километри. Въпреки тях, тя отвежда читателите в Азия чрез разказите на наши сънародници, свързани професионално, семейно или емоционално с далечната държава. Когато става дума за Китай думите никога не стигат, особено при подмолните камъни на „изгубените в превода“ на общуването.

Премиера на книгата
Докато разговаряхме с доц. д-р Соня Алексиева за нейната книга "Китай през погледа на българите" се сетих за една конфуцианска поговорка "Ако искате една година просперитет, отглеждайте зърно, ако искате десет години просперитет, отглеждайте дървета, ако искате сто години просперитет, отглеждайте хора". А китайската страна си отглежда приятели.

Как – чуйте разговора с доц. д-р Соня Алексиева.


Снимки: личен архив на доц. д-р Соня Алексиева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15