Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Черен петък“ – как да не купуваме безцелно?

| обновено на 15.11.22 в 09:13
Снимка: БГНЕС

В САЩ, където се заражда т. нар. “Черен петък“ се появяват неправителствени организации, които отчитат стреса, свързан с него за толкова вреден, че призовават американците да трансформират този ден в “ден без покупки“.

Какви са психологическите аспекти пир пазаруването на промоция?

“Жените обичаме да пазаруваме, това е факт, но реално чисто човешката психика е много податлива на кукичките, които се хвърлят в търговските обекти и рекламите. Самото пазаруване е свързано с едно незабавно възнаграждаване и чувство на удоволствие. Вдига се допаминът. В този стресов живот, който живеем, най-бързото удоволствие са храната, интернет и алкохолът. Една покупка прави същото, каквото прави чаша алкохол“, казва в “Нашият ден“ психотерапевтът Кремена Станилова.

“Импулсивната покупка води до осмисляне впоследствие, докато планирането и осмислянето трябва да бъде преди действието. Когато осмислянето идва впоследствие, човек не винаги е доволен от това, което е направил, защото няма здрава проверка на реалността“, посочва още тя в интервю за БНР.

„Когато човек е стресиран, е много по-склонен да търси някакъв материален обект, който да вдигне допамина. “Черен петък“ използва точно това – вземи нещо на по-ниска цена. Това активира чувството, че сме на печалба и състезателното начало – да стигна пръв“, казва още тя.

Как да включим защитните механизми?

“Първо, трябва да се запитаме – имам ли нужда от това наистина, или го правя, защото мога да си го позволя? Друго, за което трябва да мислим е пазаруването на кредит. При него стоката не е наша, когато влезе в дома ни. Тя продължава да бъде на магазина и на банката, която ни е отпуснала пари“, посочва още Станилова и набляга:

“Друго важно нещо е да не ползваме кошница при пазаруване, защото тя зове – “напълни ме“!“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35