Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Населението на Земята достига 8 милиарда души

Доц. Надежда Илиева: България е на трето място по неблагоприятни темпове на нарастване на населението

Африка е континентът, който нараства най-бързо през последните десетилетия

| обновено на 15.11.22 в 11:51
Снимка: Ани Петрова

Според прогнозите на ООН родено днес някъде по света бебе ще бъде 8-милиардният жител на планетата, предаде АФП.

"Този важен момент е повод да отпразнуваме разнообразието и напредъка, като същевременно отчитаме споделената отговорност на човечеството за планетата", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

ООН обяснява този ръст с човешкото развитие - хората живеят по-дълго благодарение на подобренията в общественото здраве, храненето, личната хигиена и медицината.

Ръстът е резултат и от по-високата раждаемост, особено в най-бедните страни в света - повечето от които са в Африка на юг от Сахара - което излага на риск техните цели за развитие.

“В последните години на ХХ век започва едно много бърза нарастване на населението. Тук изниква проблемът с липсата на ресурси и неговото неравномерното разпределение в отделните региони“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Надежда Илиева от БАН и допълва:

“Населението не е само производител на материални и духовни блага, то е и потребител. За мен това е доста обезпокояващо. Само през ХХ век населението на света е нараснало от 1 млрд. 650 млн. души на 6 млрд. През 2022 г. темповете на нарастване са около 0,84% годишно. Населението на света годишно се увеличава със 67 млн. души.

Ако погледнем промените в динамиката на населението в ретроспекция, чак през 1500 г. хората достигат половин млрд., 1804 г. 1 млрд., 1930 г. – 2 млрд. След това намаляват годините до увеличаването на населението до следващия милиард. 1960 г. то е 3 млрд., само след 14 г. достига до 4 млрд.“

“Най-големият проблем в съвременността е много бързото увеличаване на населението в най-бедните региони на света. Темповете на нарастване или на намаляване на населението са много тясно свързани с нивата на социално-икономическо развитие на едно общество.  Много от хората си мислят, че Азия излиза на първо място. Напротив, Африка е континентът, който нараства най-бързо през последните десетилетия“, посочва още тя.

“Другият проблем е неравномерното население в рамките на самите континенти. Има региони с над 1000 души на кв. км. Това са основно Индия и Китай. На другия полюс е Европа и мястото на Българи в тази демографска ситуация – тя е на трето място по най-неблагоприятни темпове на нарастване на населението. Страната е изпреварена единствено от Литва и Латвия“, подчертава още доц. Илиева в ефира на “Нашият ден“.

Според прогнозите на ООН населението ще продължи да нараства до около 8,5 млрд. души през 2030 г., 9,7 млрд. души през 2050 г. и ще достигне своя връх около 10,4 млрд. души през 80-те години на ХХI век.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30