Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Населението на Земята достига 8 милиарда души

Доц. Надежда Илиева: България е на трето място по неблагоприятни темпове на нарастване на населението

Африка е континентът, който нараства най-бързо през последните десетилетия

| обновено на 15.11.22 в 11:51
Снимка: Ани Петрова

Според прогнозите на ООН родено днес някъде по света бебе ще бъде 8-милиардният жител на планетата, предаде АФП.

"Този важен момент е повод да отпразнуваме разнообразието и напредъка, като същевременно отчитаме споделената отговорност на човечеството за планетата", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

ООН обяснява този ръст с човешкото развитие - хората живеят по-дълго благодарение на подобренията в общественото здраве, храненето, личната хигиена и медицината.

Ръстът е резултат и от по-високата раждаемост, особено в най-бедните страни в света - повечето от които са в Африка на юг от Сахара - което излага на риск техните цели за развитие.

“В последните години на ХХ век започва едно много бърза нарастване на населението. Тук изниква проблемът с липсата на ресурси и неговото неравномерното разпределение в отделните региони“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Надежда Илиева от БАН и допълва:

“Населението не е само производител на материални и духовни блага, то е и потребител. За мен това е доста обезпокояващо. Само през ХХ век населението на света е нараснало от 1 млрд. 650 млн. души на 6 млрд. През 2022 г. темповете на нарастване са около 0,84% годишно. Населението на света годишно се увеличава със 67 млн. души.

Ако погледнем промените в динамиката на населението в ретроспекция, чак през 1500 г. хората достигат половин млрд., 1804 г. 1 млрд., 1930 г. – 2 млрд. След това намаляват годините до увеличаването на населението до следващия милиард. 1960 г. то е 3 млрд., само след 14 г. достига до 4 млрд.“

“Най-големият проблем в съвременността е много бързото увеличаване на населението в най-бедните региони на света. Темповете на нарастване или на намаляване на населението са много тясно свързани с нивата на социално-икономическо развитие на едно общество.  Много от хората си мислят, че Азия излиза на първо място. Напротив, Африка е континентът, който нараства най-бързо през последните десетилетия“, посочва още тя.

“Другият проблем е неравномерното население в рамките на самите континенти. Има региони с над 1000 души на кв. км. Това са основно Индия и Китай. На другия полюс е Европа и мястото на Българи в тази демографска ситуация – тя е на трето място по най-неблагоприятни темпове на нарастване на населението. Страната е изпреварена единствено от Литва и Латвия“, подчертава още доц. Илиева в ефира на “Нашият ден“.

Според прогнозите на ООН населението ще продължи да нараства до около 8,5 млрд. души през 2030 г., 9,7 млрд. души през 2050 г. и ще достигне своя връх около 10,4 млрд. души през 80-те години на ХХI век.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44