На 16 ноември 1996 г. на Общо събрание на ООН е приета Декларация за принципите на толерантността. Като член първи е залегнала дефиницията на това що е толерантност.
Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност.
“Егото, с което се събуждаме, отваряйки очи, ни кара да се стремим да бъдем харесвани. Толерантността е път към любовта, а любовта е висшата категория, която се опитваме да достигнем с действията и мислите си, които пораждат нашите действие. Тя може и да ни развесели, и да ни натъжи, зависи от нашата лична гледна точка“, казва в ефира на “Нашият ден“ художникът, певец и философ – Андрей Янев и допълва:
“Първо, трябва да бъдем толерантни към себе си, защото нещата, които не харесваме в себе си и искаме да променим, ни карат да бъдем толерантни към своите недостатъци. След това започваме да бъдем бдителни за нещата, които не ни харесват и искаме да бъдем добри. След това започваме да бъдем толерантни дори към своите близки и действия“.
“Толерантността е един много добър манипулативен инструмент. В днешно време това се използва много добре, защото сме свидетели на това, което се случва около нас. Едното се нарича агресия, другото износ на демокрация. Това нещо поражда различни мисли и обърква всеки едни от нас“, посочва още той.
Според него “човечеството е толерантно към това, което му е изгодно според политиката, която в момента е необходимо да бъде прокарана“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg