Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Енергия за мир" – креативна инсталация за изменението на климата

| обновено на 18.11.22 в 13:36

В последния ден на Конференцията на ООН по изменението на климата млади илюстратори откриват креативната инсталация "Енергия за мир“, посветена на общото ни по-чисто и спокойно бъдеще на планетата Земя. Тя ще бъде разположена между 18 и 22 ноември на централния вход на The Mall на бул. „Цариградско шосе“ 115.

Катрин Кочорапова, Михаела Ангелова, Георги Василев и Теодор Генов приеха предизвикателството на Екологично сдружение „За Земята“ и отправиха силно послание чрез творчество. Те рисуваха по осем истински истории от целия свят, които разказват взаимовръзките между изкопаемия газ и най-големите проблеми на нашето време като промяната на климата, нарушаването на човешките права, замърсяването на въздуха, войната, икономическата несигурност.

Игри с награди между 18:00 и 19:00 часа ще има всеки ден за посетителите на „Енергия за мир“.

Къде се скъсва комуникацията в България по климатичните промени?

“Тези теми се представят на хората като неща, които са доста далечни. Тези послания просто не рефлектират върху ежедневието на хората. Същевременно се вменява тази вина и усещането за лична отговорност. Това, от което имаме нужда, са системни проблеми, ако се решат на едно по-глобално ниво, ще рефлектира и върху нас хората. Не може отговорността да пада само върху хората. Това не означава, че не трябва да използваме бутилки за многократна употреба“, казва в ефира на “Нашият ден“ Венцеслава Кожухарова от екологичното сдружение „За Земята“.

Започна затварянето на ТЕЦ "Брикел"

“Това, което виждаме, е едно плашене на хората, че едва ли не от утре тец-овете спират да работят и хората остават навън без работа и това много плаши обикновения човек. В момента има едно противопоставяне между здравето и хляба. Ние не трябва да сме поставени пред този избор. Хората в общините около тецовете не трябва да смятат, че трябва да изберат едното или другото. В момента има възможност за един плавен преход, който да води към по-зелени алтернативи. Има сериозно финансиране за това и трябва да се възползваме“, посочва още тя.

Чуйте от пълния разговор в звуковия файл и един от авторите в проекта - Георги Василев.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22
Енчо Господинов

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов , дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК. По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия..

публикувано на 16.07.24 в 09:53
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50