За възможностите за разпределяне на имуществото по сегашния Семеен кодекс, както и дали интерес от гражданите към брачния договор в "Законът и Темида", коментира нотариус Камен Каменов.
Сегашният Семеен кодекс влезе в сила на 01.10.2009 г. С него е обновена уредбата на отношенията, основани на брак и за първи път досега се установява нов диспозитивен имуществено-брачен режим. Новият Семеен кодекс въвежда брачния договор и дава една нова възможност за уреждане на имуществените отношения между съпрузите при сключване на брака и по време на брака. Отрича се императивният, недопускащ отклонения режим на съпружеска имуществена общност, установен със Семейния кодекс от 1968 г. за вещните права и разширен от Семейния кодекс от 1985 г. с включване в общото притежание на съпрузите и на паричните влогове. Семейният кодекс установява три режима на имуществените отношения между съпрузите: законов режим на общност; законов режим на разделност и договорен режим. Избраният режим се отразява в акта за сключване на граждански брак, но изборът има действие само ако бракът бъде сключен, посочва нотарус Камен Каменов.
И допълва, че има значителен интерес от гражданите за сключване на брачен договор и за възможностите на трите режима, които дава действащия Семеен кодекс, като една гъвкава форма за разпореждане с имущество на гражданите. Като вписването касае права, придобити от трети лица преди сключването му. При сделка между единия или двамата съпрузи с трето лице, когато в регистъра няма вписан режим на имуществени отношения, се прилага законовият режим на общност.Сред хората битува мнението, че брачните договори се сключват преди брака, така ли е или има възможност и по време на брака? Задължително ли е хората, които сключват такъв договор, да им предстои брак или да са в такъв. Може ли хора, които живеят на съпружески начала също да направят договор?
Важно е да се уточни, че договорът е брачен, а не предбрачен, тъй като за да настъпят правните последици от него трябва да има легитимно сключен граждански брак. Само гражданският брак, сключен във формата, предписана от Семейния кодекс, поражда последиците, които законите свързват с брака. Религиозният обред няма правно действие. Когато договорът е сключен преди встъпването в граждански брак, той се представя за вписване от нотариуса, когато в него има разпореждане с недвижими имоти в деня на получаване от него на удостоверението за сключване на брак, т.е трябва задължително да има граждански брак. Брачният договор поражда действие от момента на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака - от деня на сключване на договора или от друга дата, определена в него. С договора не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му. При сделка между единия или двамата съпрузи с трето лице, когато в регистъра няма вписан режим на имуществени отношения, се прилага законовият режим на общност.
Нашето законодателство прие един гъвкав режим за разпореждане с имуществени отношения като един от способите за това е чрез брачния договор. Правилата на новия Семеен кодекс относно имуществените отношения между съпрузите се прилагат и за имуществата, придобити от съпрузите по заварени бракове. Съпрузите по заварени бракове също могат да изберат законов режим на разделност или да сключат брачен договор.
Брачен договор може да бъде сключен от съпрузите и по време на брака. Към момента по действащото законодателство не са регламентирани правно въпросите, свързани с живеещите на съпружески начала.
Какво трябва да знае човек, който е решил да сключва брачен договор? Какво трябва да съдържа брачният договор?
Брачен договор могат да сключат лица с пълна дееспособност. Брачният договор съдържа уговорки само относно имуществени отношения между страните като: правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака; правата на страните върху притежаваното от тях преди брака имущество; начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище; участието на страните в разходите и задълженията; имуществените последици при развод; издръжката на съпрузите по време на брака, както и при развод; издръжката на децата от брака; други имуществени отношения, доколкото това не противоречи на разпоредбите на Семейния кодекс.Не е допустима уговорка предбрачно имущество на една от страните да стане съпружеска имуществена общност. Брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт. Ограничението не се отнася за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност. За неуредените с брачния договор имуществени отношения се прилага законовият режим на общност. По съгласие на съпрузите избраният режим може да бъде променян. Допустима е многократна, както и частична промяна.
Къде се съхранява? Може ли и без помощта на юрист да бъде направен?
Когато брачният договор е сключен по време на брака, за неговото сключване се прави отбелязване в акта за сключване на граждански брак и договорът се регистрира в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите към Агенция по вписванията.
Как се разваля брачният договор?
Брачният договор се прекратява: по взаимно съгласие на страните; в този случай те могат да изберат законов режим или да сключат нов договор; ако не направят това - прилага се законовият режим на общност; по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството; при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него. Брачният договор може да бъде развален по съдебен ред. Развалянето може да бъде и частично. Развалянето има действие за в бъдеще.
Какво ще се случи, ако по време на брака при наличие договор единия от съпрузите реши да си закупи автомобил?
Както и при недвижим имот, примерно един човек, който е в брак и желае да закупи автомобил и не желае да има дялова имуществена собственост, както обяснихме за недвижимите имоти дава възможност да се избере режима разделност, примерно за брачния договор. За да се договорят дали автомобилът да стане индивидуална собственост или в различни дялове в бъдещата съсобственост между съпрузите, ако бракът е прекратен. Семейният кодекс дава режим на разделност. Една предварителна правна консултация би спестила финансови разходи за уреждане на тези имуществени отношения.
Целия разговор с нотариус Камен Каменов можете да чуете в звуковия файл.В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg