На 25 ноември предстои официалното откриване на новия офис на Българския културно-информационен център в Скопие, разположен в центъра на града. Тогава ще бъде открита и изложбата "Заедно" 2 – продължение на експозицията на български и македонски художници, която до този момент беше представена в Културно-информационния център.
"Развитието на културната политика и дипломация е неизменен приоритет за работата ми тук. Към момента мога да кажа, че културата, заедно с туризма и спорта, са единствените сфери, които не са натоварени от негативната политическа конотация, макар че имаме и такива примери. Но трябва да се концентрираме върху по-добрите резултати, които постигаме с работа си“, казва Антония Велева, директор на Българския културно-информационен център в Скопие, Република Северна Македония. На този пост тя е от година и половина и казва, че за нея Македония е кауза.
"До края на годината имаме още събития, които сме планирали и които се надявам, че ще можем да реализираме. Те са продължение на редица големи събития, които имахме вече – от края на лятото до този момент“, казва Антония Велева.
През октомври месец в Националната галерия на Република Северна Македония беше открита изложбата “Дипломация и изкуство” на Държавния културен институт към Министерството на външните работи на България. Преди това – в края на септември, на Международния фестивал на антична драма "СТОБИ" във Велес гостува спектакълът "Одисей” на Драматичен театър - Пловдив, който получи наградата ГРАН ПРИ в категория за "Най-добър спектакъл“. Диана Добрева пък взе наградата за най-добра режисура, разказва Антония Велева.
"Надяваме се, че ще успеем да осъществим и една голяма наша мечта – това е проект, за който работим през изминалите седем месеца, става дума за концерт на Александрина Пендачанска заедно с Оркестъра за опера и балет на Република Северна Македония. До края на годината трябва да ни гостуват още две театрални постановки", допълва Велева.
В новият офис на Българския културно-информационен център в Скопие има богата библиотека, освен това там ще могат да бъдат организирани редица културни събития – не само срещи, но и изложби, прожекции на кино, ще могат да бъдат представени и камерни театрални представления.
"Срещнахме подкрепа на Министерството на културата, но и не само защото откриването на новия център беше един проект, който показва точно приоритетността на Република Северна Македония и на България, която се опитва да покаже по всеки един начин, че сме добронамерени и че културата е онзи мост, който сближава хората от двете държави“, казва Антония Велева. С нея говорим още за плановете, за онова, което предстои да се случи през следващите месеци в Българския културно-информационен център в Скопие и най-вече – говорим за това защо културата е толкова важна.
Чуйте разговора с Антония Велева.
Снимки – Български културно-информационен център в Скопие
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg