Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повишеният миграционен натиск и ролята на Гранична полиция

Старши комисар Тодор Зимбилев: Грижа за подчинените, грижа за границата!

Старши комисар Тодор Зимбилев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Повишеният миграционен натиск – предистория, проблеми, решения и перспективи? Каква е ролята на Гранична полиция в управлението на процесите? Какви са реалните проблеми по граничните райони на България?

Специален гост на "Законът и Темида" е старши комисар Тодор Зимбилев – бивш заместник-директор на Гранична полиция с ресор "Нелегални мигранти". Започва работа в МВР през 1988 г. Първо, като сержант в Гранични войски, после преминава 5-годишно обучение във Велико Търново, продължава като офицер в Гранични войски и в Гранична полиция от 1997 г. Преминава през всички длъжности в йерархията. Едва ли в системата има човек с по-дълго кариерно развитие и опит. 

Какво установихте като зам.-директор на Гранична полиция, какви са резултатите от Вашата проверка, като се опитаме да се ограничим от данните, които съдържат класифицирана информация?

"Беше разпоредено да се извърши една задълбочена проверка анализ – да се направи една снимка-картина на състоянието на охраната на държавната граница и по-специално на Турската граница. С екип от високо подготвени служители, които разбират пряко от охрана на границата. В резултат на този мониторинг, включващ проверка на цялата българо-турска граница по цялото ѝ протежение – цялата Регионална дирекция Гранична полиция Елхово с всичките ѝ подразделения граничните поделения от Свиленград до Резово (общо пет). Този внимателен анализ позволи да получим реална и обективна информация за това какво е състоянието по охраната на границата, техническите средства, необходимости, осигуряване за нормално ежедневно протичане на служебната дейност. Съоръжението в голямата си цялост е добро и изпълнява своето предназначение. Изпълнени са всички инженерно-технически изисквания за такъв вид осигуряване. Друг е въпросът, че това съоръжение трябва да се поддържа и да се осигурява с технически и елекротросигнализационни средства.

Докладът беше адресиран до зам.-министъра на вътрешните работи и резолюциите бяха върху него от него, от главния секретар, така че те касаят дейностите, които трябва да бъдат изпълнени за едно по-добро обезпечаване на границата с технически средства, с определени дейности и спешни мерки. Трябваше да се продължи със специализираните полицейски операции с добре подготвени екипи и хора, преминали обучение със специални сили от други държави, имащи добра практика по охрана на границата и най-вече по методологията за извършване на такива операции в рискови райони със специални средства и техника.

Има реални проблеми по граничните райони на България. Техният труд е недооценен. Ролята и мястото на Гранична полиция е да обезпечава тези обезлюдени райони – трябва да има стратегия на МВР полицията да е близо до обществото, да работи във всяко направление, във всеки граничен участък. Една близост до хората – това да бъде реална практика. Става дума за националната сигурност. На границата работят отговорни служители, хора, които знаят своите задължения, те заслужават уважение и министерството им е длъжно."

Ст. комисар Зимбилев смята, че наистина трябва да се попълни щатът, защото ще има още повече емигранти и потокът е още по-активен.

Главен комисар Тодоров е категоричен, че миграционен натиск има и че той е в пиковата си форма. 

В същото това време неговата длъжност като зам.-директор на Гранична полиция с ресор нелегални мигранти е съкратена? Ст. комисар Зимбилев смята, че вътрешният министър е подведен от сега изпълняващия длъжността директор на Гранична полиция Росица Димитрова. За него професионализмът се измерва не само със знания, но и с опит.

Според ст. комисар Зимбилев има промяна на поведението, в начина, по който действат мигрантите. Те стават агресивни. Миграционният натиск се засилва и идващата зима няма да промени това. Той е категоричен, че спешните мерки, които трябва да бъдат взети, включват осигуряване на личния състав с необходимите технически средства

Апелът му към държавата е: "Грижа за подчинените, грижа за границата!"

Има ли корупция на границата? Има ли държавата загриженост за функционирането на системата? Къде е държавата по отношение на мерките за сигурност на границата? Къде е превенцията на проблемите, свързани с граничните райони? Необходими ли са промени в нормативната уредба, обучението на персонала, състоянието на техниката, организацията на работа? Има ли европейска помощ във връзка с нелегалните мигранти? Какво е взаимодействието с турската страна по проблема? Какви са хората, които работят на границата? Какви спешни мерки трябва да бъдат взети? Какъв е миграционният натиск в момента и на какво се дължи това?

На всички тези въпроси отговаря в "Законът и Темида" старши комисар Тодор Зимбилев – чуйте от звуковия файл.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10