Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката на Ханс Нойзидлер в последния албум на Явор Генов

Явор Генов
Снимка: личен архив

Явор Генов – един от най-изявените български изпълнители на ранна музика, който през последните 15 години е сред основните стълбове на това изкуство у нас, издаде нов компактдиск. Лютнист от световна величина, Генов е чест гост на най-големите европейски сцени и фестивали и сътрудничи на имена като Ема Къркби, Андрю Лорънс-Кинг, Ларс Улрик Мортенсен и Теодор Куренцис. Това е четвъртият албум на изпълнителя за звукозаписната компания Brilliant Classics и е посветен на творчеството на Ханс Нойзидлер (ок. 1508-1563).

Ето какво разяснява Явор Генов за композитора: "Ханс Нойзидлер е важна фигура в лютневото изкуство на Ренесанса по редица причини. Той е един от ранните стожери на развитието на лютневото изкуство в Германия и въобще в централна Европа през първата половина на XVI век. Същевременно е изключително плодотворен на база на свидетелствата и най-вече писмените източници, които той успява, въпреки всички премеждия в живота си, да реализира и да остави. Това са седем или осем книги, отпечатани в рамките само на 13 години, което за ранния XVI век е много сериозно постижение, имайки предвид нивото на развитие на нотопечата. Той съчетава ролите на няколко професии в едно: той е и лютиер, от трета страна е и педагог, от четвърта е баща на един от много ярките лютнисти в централна Европа от следващото поколение – Мелхиор Нойзидлер, който наистина е знаменателна фигура – изключително блестящ виртуоз на инструмента на баща си".

Какво още сподели Явор Генов за живота и творчеството на Ханс Нойзидлер, както и за немската табулатура, на която са записани произведенията на композитора, можете да чуете в звуковия файл.

В рамките на предаването "Музика хисторика" този вторник (29 ноември) имате шанс да чуете интерпретацията на Явор Генов на абстрактни композиции и танци от Ханс Нойзидлер, както и интабулации за лютня на вокални произведения от други композитори от епохата като Жоскен де Пре, Лудвиг Зенфл, Хайнрих Изаак и Йоханес Гизелин.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20