Истинска инвазия на български фирми ще има на 30 ноември в град Истанбул. Среща на български фирми на турска територия.
Какъв е потенциалът на българо-турските бизнес отношения и в кои сектори са най-интензивни?
“В продължение на вече почти две десетилетия българо-турските икономически и търговски отношения следват възходяща линия. Двустранната търговия достигна до внушителните 5 млрд. и 200 млн. евро миналата година. Това е много голям ръст.“, казва в ефира на “Нашият ден“ Бурхан Немутлу, председател на УС на Българо-турската търговско-индустриална камара:
Инвестициите на турските компании само в България в последните години са достигнали 2 млрд. и 500 млн. евро, което е много голяма цифра или много големи постижения между двете страни за последните 20 години. Най-големите инвестиции са в секторите за търговия със стъкла и порцелан.
Много важно е да кажа, че почти всички турски инвестиции в страната имат сериозен фактор в иновативните технологии с висока добавена стойност, произвежданите продукти са преобладаващо експортно ориентирани. По този начин се допринася съществено за постъпленията в България и за положителното търговско салдо“.
Колко турски фирми оперират в България?
“По последни данни, които има камарата, в Българи са регистрирани около 2200 фирми с турски капитал, от които 55 турски компании се открояват като значими инвеститори в България.
В Шумен за последните 5 години израснаха четири завода, като тези предприятия дават препитание на повече от 1000 души и промениха облика на целия регион“, посочва още той.
Една от знаковите инвестиции, демонстриращи възможностите набългаро-турските бизнес отношения е предприятието “Алкомет“ АД.
““Алкомет“ е компания с над 40-годишна история, новият етап от нейното развитие започва през 1999 г., когато беше приватизирана от турската фирма. В компанията настъпиха много процеси на промяна от този момент, само положителни. Тъй като фирмата “Алкомет“ е основен работодател в нашия регион, това се отрази и на състоянието на цялата община“, казва в ефира на “Нашият ден“ Нели Тончева, търговски директор и член на управителния съвет на фирмата “Алфа нет“ в Шумен и допълва:
Искам да споделя колко много направиха двамата турски инвеститора за фирмата. От тяхното приватизиране на компанията във фирмата са инвестирани над 180 млн. евро в оборудване и технологии, които поддържат имиджа и конкурентноспособността ни на световно ниво“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg