Науката за правилната стойка свързва различни специалности, като обединява невролози, зъболекари, офталмолози, ортопеди, кинезитерапевти, рехабилитатори – в зависимост от конкретния случай. Това е специалност, която се занимава с индивидуалните особености на човека в цялост. Тя е изключително полезна при неясни болкови синдроми и затруднени диагнози.
В "Нашият ден“ д-р Мариета Константинова, директор на Центъра по постурология, и д-р Венцислав Стоев, председател на Асоциацията на постуролозите в България, коментират последиците от неправилната стойка, за какво допринася споделеният опит за лечение на двигателната система, как се извършва постурологичен анализ и каква информация носи той. Скромната история на тази медицинска дисциплина в България започва едва преди пет години и е в сериозен контраст със световната.
"Още през 19-и век голяма част от учените са забелязали влиянието на различни рецептори на тялото върху стойката ни. Още през 1890 г. Виерордт създава първото училище по постурология в Берлин. По-късно през XX век Жан Бернар Барон, който работи в болница "Св. Анна" в Париж, организира много сериозни изследвания за стойката на човека, използвайки стабилографи и различни други методи. Той публикува на много места тестовете, които използва за изследвания на очите и на цялата стойка. През 1969 г. е създадено Международното постурологично общество и се сформира като отделна наука", посочва д-р Венцислав Стоев.
През 2017 г. в България се провежда първата конференция по постурология. Резултатът е, че 12 български лекари заминават за Италия на обучение и след полагане на изпити в университета "Жан Моне" са вписани в Европейския регистър на постуролозите.Постурологията е модерното разбиране за медицина на синтеза. Обединяването на знанието за различните части на човешкото тяло и разглеждането на пациента като личност. Постурологичният анализ дава информация за първичността на патологията, компенсаторните възможности на организма, как е най-ефективно да се започне лечението и съответно очакваните резултати. Постуралните нарушения се изследват и диагностицират чрез специално разработени протоколи, които след първоначалната диагностика могат да бъдат допълнени със специфични за съответните специалисти клинични и параклинични изследвания.
Първото в България училище по постурология официално е открито през април 2022 година.
"Това е една интердисциплинарна наука, в която се комбинират знанията на невролози, физиотерапевти, кинезитерапевти, очни лекари, ортопеди, зъболекари, лекари, които се занимават с вестибуларна медицина и др. Важно е да обменяме информация, която е в полза на пациента. Обучението в школата по постурология се провежда в 8 модула, като всеки е посветен на отделна тема“, споделя д-р Мариета Константинова.
Какво представлява прегледът при постуролог?
"Всеки пациент попълва една подробна анамнеза, която се изпраща по електронен път. Когато дойде на преглед, ние го възприемаме като цялост – дори как ходи. Прегледът започва от горе на долу. И винаги пациентите са боси“, казва д-р Венцислав Стоев.
И допълва, че ако главата е 2 см по-напред от нормалното положение води до 3,5 кг на допълнително натоварване на гръбначния стълб. За дамите, които носят токчета, центърът на тежестта е върху втория лумбален прешлен. И когато обуе тези обувки, центърът се измества по-нагоре. Редовното ходене с високи токчета може да доведе до болки в кръста. Самият преглед продължава около час и половина.
"Всички лекари, независимо от тяхната специалност, трябва да имат определена подготовка за това нещо, за да могат да гледат цялостно пациента. Като един отделен индивид с всичките му проблеми с всички компенсиращи и балансиращи структури на тялото. В постурологията се говори много за компенсацията и провокираме компенсаторните възможности на тялото“, твърди д-р Мариета Константинова.
Пред декември предстои връчването на награда постуролог на България.
Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекцията за национален строителен контрол? Продължаваме темата от 15 ноември 2024 г. Какво се случва..
В рубриката "Разговорът" днес имаме удоволствието да ви представим една от онези личности, които със своето присъствие преобразяват обикновения ден в нещо невероятно. Здрава Каменова е актриса, драматург и писател, която чрез своята уникална способност да разказва истории, създава своята пътуваща вселена от думи . Нейните истории са пулсации между..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е осмото издание. В днешната осма рубрика , посветена на актуалната съдебна..
Днес, 28 март, в "Мигранти с таланти" ви срещаме с Елена Бурмицкая, която е родена в Украйна, като нейните родители са наполовина руснаци и наполовина украинци. На 13 години Елена се мести в Русия, където израства и завършва специалност "Право" като магистър. Преди 15 години, заедно със съпруга си, Елена се установява в България. Тя има над 22 години..
"Мост между поколенията" ще изградят Биг бендът на БНР и гост-диригентът Георги Милтиядов с програмата от едноименния концерт на 27 март, четвъртък от 19.00..
По традиция, която води началото си от 1962 година, на 27 март отбелязваме Световния ден на театъра. В този ден Съюзът на артистите в България присъжда..
Българската отсечка от едно доста дългоочаквано турне започва довечера (сряда, 26 март) от 20.30 ч. в клуб "Паве" (под Столична библиотека), а Дон..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg