Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Визуалното изкуство и танцът се срещат във "Виртуални тела"

13
Снимка: @360videodance

Проектът "Виртуални тела" представя избрани живописни и скулптурни произведения от постоянната експозиция в "Квадрат 500" през средствата на съвременния танц. Проектът обединява визуалното изкуство, танца и технологиите. Десет хореографи създават кратки танцови видеа, всяко от които е една вълнуваща и оригинална интерпретация на преживяното произведение през усещането на хореографа.

Посетителите на експозицията ще могат да се докоснат до тези своеобразни танцови "картини", като сканират с мобилните си устройства QR кодовете към всяка от тях. Аудио-визуалните интерпретации ще бъдат достъпни и в интернет. Това е идея, която се заражда отдавна в артистичния продуцент и режисьор Росен Михайлов:

"Това не е само свързано с използване конкретно на технологиите, а свързване и с картини и скулпторите в галерията и придаване на нещо ново като смисъл, което успяхме да осъществим в настоящата година. Дадохме право на всеки от артистите да избере кое произведение го вълнува. Единственото условие пред хореографите беше българските хореографи да правят хореографии по български произведения."

Росен Михайлов
Росен Михайлов като хореограф влиза в интерпретации по картината "Почивка" на Стоян Сотиров на фона на българска народна песен, която изиграва важна роля в професионалния път на Росен Михайлов:

"Основната идея беше, когато я видях тази картина ми напомни за неща, които са се случили в кариерата ми преди вече 25 години. За един дует с Олга Житухина, изключителен творец от Латвия. Обадих ѝ се и я попитах искаш ли отново да направим първия си дует, когато се събрахме решихме, че няма смисъл от това и не можем да се върнем назад във времето и картината ни тласна към нова посока. Специално направен аранжимент на песента "Полегнала е Тодора" имаме. Получи се много интимен акт на споделяне с хората, които ще имат възможност да го гледат."

Видео проектът "Виртуални видеа" ще остане в "Квадрат 500" за неопределено време. Това е най-новият творчески проект на танцова компания "Хетероподи", реализиран с партньорството на Националната галерия.


Екип на проекта:
• Артистичен продуцент и режисьор на видеата – Росен Михайлов
• Видео оператор/ фотограф – Цветан Игнатовски
• Музика и звукова среда – Александър Кипров-Син и Георги Ценов
• Координатор на проекта – Ники Михайлова
• Връзки с обществеността и социални медии – Яна Георгиева
• Консултант – Мартин Косташки, уредник в Националната галерия
Хореографи: Александра Манчева, Ангелина Гаврилова, Жана Пенчева, Мила Искренова, Росен Михайлов, Стефан Вучов, Стефани Ханджийска, Стефания Георгиева, Филип Миланов и Яница Атанасова.

Избрани произведения от постоянната експозиция на Национална галерия / "Квадрат 500":
• Голо тяло (1919) от Никола Ганушев
• Приготовление за бал (Пред огледалото, 1919) от Елена Карамихайлова
• Соломон и неговите жени (1921) от Жул Паскин
• Портрет на поетесата Дора Габе (1930) от Стефан Иванов
• Форми, откъсващи се от земята (1934) от Жорж Папазов
• Почивка (1936) от Стоян Сотиров
• На чешмата (1938) от Иван Фунев
• Марица (Алегория, 1948) от Асен Пейков
• Композиция – женска фигура II и III (1950-те) от Николай Абрашев
• Програма Емилия – серия А (до 1981) от Сашо Стоицов
• Композиция (1987) от Зиятин Нуриев

Снимки: ФС на ТК "Хетероподи"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10