Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариела Станчева: Математиката не е лесна, но е интересна

Венета Гаврилова и Мариела Станчева
Снимка: БНР

Ако много от преминалите през системата на средното образование ще приемат скептично втората част от твърдението, то е защото идеята за игровизиране на ученето все още трудно си пробива път в стандартното училище. Впрочем тя не е много популярна и сред широката аудитория, която по навик свързва ученето с принуда, сериозност, граничеща с досада, и почти пълна липса на връзка между изучаваното и реалния живот.

Игровизирането или геймификацията не е ново понятие и се прилага успешно в бизнеса, обществената и неправителствената сфера и не означава просто забавление заради забавлението. Чрез методите на играта успешно се решават проблеми, намират се решения, изпълняват се сложни задачи, като при това енергията, творческият потенциал и личната ангажираност на участниците се използват максимално и без съпротивите на принудата. Играта е най-естественият начин на учене не само за малките деца.

Мариела Станчева е математичка, авторка на "Наръчник на бунтаря за проваляне на часа по математиката" и помагала за нагледно и достъпно преподаване на математика, вдъхновителка на учители и ученици. Компютърните игри, виртуалната реалност са част от живота на съвременния човек и това не може да се пренебрегва, може обаче да се използва за образоването и развитието на младите. Както могат да прекарват времето си в игри, така децата могат да го прекарват и в учене, ако то е организирано и поднесено така, че да стимулира естествената им любознателност и желание за изява. Един от елементите, които задължително присъстват в уроците на Мариела Станчева, са истинските истории от миналото и съвременността, които показват, че математиката е навсякъде около нас и е за всички. Повече чуйте в интервюто за рубриката "Всичко за образованието".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50