Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вятърът в крилата ми

Изложба на Ангелина Павлова

19
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

Художничката Ангелина Павлова учи при водещи специалисти в ателието за стъкло на проф. Станислав Либенски в Чехия, завършва Академия по изкуствата в Полша и специализира в Sars-Poteries във Франция, като доразвива отличната основа в скулптурата, придобита в Художествената Академия в София, България.


През 1981 завършва Техникум по керамика и стъкло в София. През 1984-1985 учи в Художествената академия в София, специалност "Силикатни форми". През 1985-1987 продължава образованието си в UMPRUM – Прага, Чехословакия, специалност "Художествена обработка на стъкло". През 1990 се дипломира в Художествената академия - Вроцлав, Полша, специалност "Проектиране на стъкло", анекс живопис. През 1996 преминава специализиран стаж в Европейския университет на стъклото, Сарс-Потри, Франция.

Ангелина Павлова
"Вятърът в крилата ми" е заглавието на най-новата ѝ изложба, подредена в галерията на "Шипка" 6, с която Ангелина Павлова се завръща след повече от 10 години отсъствие. Изложбата е част от събитията в Международната година на стъклото (IYOG2022), обявена от Организацията на обединените нации и реализирана с подкрепата на Национален фонд "Култура" по програма "Творчески стипендии". Експозицията с нейни уникални творби от стъкло ще бъде на разположение на ценителите до 7 януари 2023 година.

"В настоящата изложба предлагам на вашето внимание представите си, размислите и преживяванията, породени от желанието да изразя своята самота и чрез нея да разширя понятието си за свободата, дарена ми от нея. Да я обмисля, като определя за съдбовни не толкова самите обекти, като факти и събития, а техните сенки и метафорите, породени от тях.


Опитах се да осмисля своя свят и превърна виденията в смисъл, пречупвайки ги през стъклото, като едновременно с това го разпадна от първичната му форма и се отразя и огледам в неговата прозрачна същност. Така конкретният спомен за нещо преживяно да превърна в метафора и за целия ми живот. Образите ги има или изчезват в сенките, те се губят в омарата, в тънката тъга на припомнянето какво са били, но изчезват в тъгата на забравата, когато светлината изчезне. Опитах се да надникна отвъд него – стъклото,  отвъд преживяното, бита и конкретния разказ, но най-вече в загатнатите в него прозрения. Вътрешният ми копнеж е да създам свой познаваем, но неповторим и личен свят, да бъда себе си, да бъда различна, следователно пределно свободна.


Ако успея да предам моето лично различие във ваше, то и моята свобода ще стане ваша – наша свобода. Така ще подам своя вятър и към вашите крила. Този вятър, който ни кара да мечтаем да сме свободни" – е написала Ангелина Павлова към посетителите на "Вятърът в крилата ми" в изложбената зала.

Чувствайте се поканени.

Снимки: Антонио Георгиев-Хаджихристов, sbh.bg, Ангелина Грозева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36