Умът и душата ти да са в пълна хармония – това навярно е всичко, което човек може да иска в живота. Звучи някак лесно, но всички добре знаем, че по-трудно от постигането на този баланс едва ли има. И все пак не спираме да се стремим към него, всъщност в това се крие и магията на човешкото съществуване. Макар всичко на този свят да е преходно, да се повтаря, да е въпрос на избор и лично светоусещане, има някои величини, които си остават все така непрестанно ценни, нужни, обичани. Като дома например. Онзи уют, който създаваме в нас, за да го вдъхнем и на пространството, което не просто обитаваме, а в което живеем. Ако можем истински и споделено, ще е най-добре.
Домът е там, където е сърцето, казват хората и това не е случайно. Какво се случва обаче, когато някой ти отнеме дома? Без да се интересува как ще се почувстваш, какво ще изгубиш, как и къде ще живееш оттук нататък. Без да те попита дори. Какво се случва, когато имаш секунди живот да избереш какво от собствения си дом да вземеш със себе си? Къде отиваш, какво търсиш, как пазиш дома в себе си жив?
Документалният проект на фотографа Валери Пощаров "Молитва за дома" дава думата на хората, които от немалко време насам не могат да се завърнат у дома – там, където не просто е сърцето, а родината, на която – колкото и да не искаш понякога – неизменно принадлежиш. Камъкът си тежи на мястото, но когато мястото ти е отнето, губиш тежестта си, а често и смисъла, който те крепи.
"Молитва за дома" разказва за украинските бежанци, които бягат от войната и намират утеха в бреговете на Черно море. Кадрите представляват цветен диптих, в който портретът на молещия се звучи в симфония с пейзажа на морето, което отразява състоянието му. Всяка една от фотографиите си заслужава погледа, сърцето и най-вече проглеждането.
"За мен беше изключително щастие да съпреживея един миг с тези хора, защото твърде често фотографията се изплъзва от съдържанието по един много дистанциран начин. В случая това, което за мен имаше много голямо значение и за което казвам, че споделих този момент, макар и труден, беше именно съпреживяването на една ситуация. Т.е. да се заснеме не само един портрет, не само една визия, а нещо, което се случва отвъд чистата визия и което я кара всъщност да настръхне по много специфичен начин", каза в "Какво се случва" Валери Пощаров. Той обясни, че целият процес по заснемането на "Молитва за дома" е протекъл като пърформанс, в който хората, застанали пред обектива на камерата, са се обърнали преди всичко към себе си, за да отправят своята тиха молитва.
"Самият бряг не беше този бряг, който сме свикнали да виждаме – пълен с туристи и със смях, а в него пътуваха безпътно, по един много странен, реещ се начин тези украинци, сами или на групи. И плахо понякога отправяха поглед към хоризонта, зад който се крие техният дом. Това беше много съкровен за тях момент, винаги усещах една разходка, която беше не само по този плаж, а една разходка, която ги връщаше там, откъдето всъщност бяха тръгнали", добави още Пощаров.
Проектът му няма намерение да превзема пространството на някоя галерия, а само сърцата на хората. Той се разпространява онлайн и вече е публикуван в украинските медии, с което се превръща в един мост за връзка с онези, които са от другата страна на дома.
"Има нещо, което мисля, че всеки човек на изкуството трябва отговорно да търси, и това е как от изкуството да направиш култура. А културата е именно споделеното изкуство, изкуството, което е намерило своето място. Този път по някакъв начин минава и през всички хора, включени в проекта, и през възможността той да протегне ръка към хората, които са останали в Украйна и които не могат да видят близките си. Чрез това вярвам, че проектът намира своето място и ако той вълнува – значи вероятно се доближава до това, което наричаме изкуство."
Още от Валери Пощаров можете да чуйте в звуковия файл. В него ще разберете защо хората сме просто едни търсачи на цветове и времето е много относително понятие.
Проектът "Молитва за дома" се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура".
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът..
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg