Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предприемач – какво е нужно, за да си успешен?

Снимка: БНР

“Едва ли има не само в България, но и по целия свят, човек, на когото му е приятно да има началник. По-често се стремим да бъдем независими. Естествено е човек да търси възможности за такова устройство на живота си, че да решава сам какво и как. За успеха на предприемача не се изисква само тази настройка. Това е важна първа стъпка, но ти трябват и знания, за да бъде ефективен.

Повтаряме прозрения на хора, работили десетилетия преди нас, една е задачата да изберем какво е правилно и стратегически полезно да бъде предприето, и второ, да се научим да го правим по един добър начин. Успехът зависи от двете умения“.

Това каза в интервю за БНР доц. Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество.

“Самото предприемачество, като област на образованието, има своята история в България повече от 30 години. Имах удоволствието и честта да бъда от първите студенти 1992 г., когато дисциплината “предприемачество“ стана задължителна за изучаващите тогава икономика и управление на промишлеността“, казва още в ефира на “Нашият ден“ доц. Коларов.

Ето какво мисли Цветелина Динчева, студент в специалност "Предприемачество" в УНСС:

“Създадох своя магазин по време на обучението си в УНСС в специалност “Предприемачество“. За да бъдеш предприемач, се изисква много самоконтрол. Едно е да не искаш да имаш шеф на главата си, друго е човек сам да се контролира кога да работи и кога да не работи. Човек трябва да знае, че от него зависи абсолютно всичко. Най-вече трябва да се самоконтролира и да не се саботира сам“, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Динчева, млад предприемач, който има онлайн магазин за козметика.

Защо са важни презентациите?

“Те са комуникационни умения. Как комуникираме, е от огромно значение за това как ще се развием като професионалисти в нашата кариера и личен живот. Много често на хората им се налага да изнесат реч на сватба и семеен празник и тогава разбират, че това е нещо трудно“, казва в ефира на “Нашият ден“ Християн Стоилков, автор на книгата “Лидер в презентациите“ и студент в специалност “Предприемачество“ в УНСС. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Агра, Винария, Фуудтех 2025

Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..

публикувано на 25.04.25 в 09:30

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30