Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски:

Очаква ни период на силна турбуленция, не само за България, но и за целия ЕС

Доц. Григор Сарийски
Снимка: БНР

Изпращаме една нелека година, която беше белязана от едно частично "постпандемично възстановяване“, засилваща се инфлация и най-вече от негативните ефекти, получени като резултат от изострящия се конфликт в Украйна. През изтеклата година бяха наложени множество санкции, нанасящи щети, не само на санкционираната страна, а също и на санкциониращите. В повечето сектори има доста широко поле за спор кой понася по-големия дял от негативите. Краткосрочният ефект от въведените мерки досега се изразява преди всичко в увеличение на цените на енергийните ресурси, водещо до сериозно засилване на инфлационните процеси, като на фона на изоставащите темпове на възнагражденията реалните доходи на домакинствата започват да намаляват. Тук трябва да отбележим, че ефектите, които наблюдаваме в момента, са вероятно само прелюдия към същинския шок, който ще настъпи още преди края на тази зима.

Това коментира пред БНР доц. Григор Сарийски.

Мария Христова и доц. Григор Сарийски

През 2022 г. Европа намалява руските доставки на газ едва наполовина, но през следващата 2023 ще опита напълно да се откажа от тях. В случая става въпрос за обем от порядъка на 140 млрд. куб. м, който, от една страна, не може да бъде компенсиран с нови договори (не и толкова бързо), а от друга страна – не може да бъде доставен в необходимия обем поради липса на достатъчни мощности за регазификация.

Успоредно с това тече процес по нормализиране на лихвените равнища, което означава по-труден достъп до кредити и съответно съкращаване както на инвестициите, така и на потреблението в Европа. С други думи, очаква ни период на свиване на показателите за икономическа активност, а най-неприятното е, че засега не можем дори да предположим колко дълъг ще бъде той.

Трудно можем да очертаем в резюме пълната гама на ефектите, които ще последват в резултат от така сложилите се обстоятелства на средата, но те със сигурност ще се проявят както в частния, така и във фискалния сектор, тъй като охлаждането на икономическия климат неминуемо ще доведе до сериозен натиск върху приходите в хазната и съответно до ръст на бюджетните дефицити (които ще се финансират за сметка на рязко увеличение на дълга).

Що се отнася до реалния сектор, можем да очакваме, че след като сегашните запаси от енергоизточници започнат да се изчерпват, ще станем свидетели на допълнително ограничаване на предлагането по веригата (природен газ – азотни торове – селскостопанска продукция – готови храни).

Можем да обобщим, че ни очаква период на доста силна турбуленция, при това не само за България, а за целия ЕС. На този фон напъните на правителството за ускорено приемане на България в еврозоната изглеждат, меко казано, странни. 

Коментира още доц. Сарийски в ефира на “Нашият ден“.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08