Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо младите икономисти настояват за предвидимост на икономиката с бъдеще?

Снимка: @pixabay

Потребителското цунами през декември е особено видимо. Дали начинът, по който потребява един икономист, е различен и дали обществото разбира необходимостта от устойчивото развитие в "Нашият ден" коментират икономистите от Общоикономическия факултет на УНСС д-р Неда Мужо и д-р Антоан Шотаров.

"Живеем в консуматорско общество. Има статическо проучване, което казва, че Западът печели едно евро или един долар, за да харчи два. Докато източните култури обикновено печелят един долар, за да изхарчат 50 цента“, споделя д-р Неда Мужо, преподавател в Общоикономическия факултет на УНСС. И допълва, че, гледайки напред, устойчиво развитие означава, че ние вече сме взели на заем от бъдещите поколения и ние така да се каже харчим за тяхна сметка.

Според д-р Антоан Шотаров войната влияе много аспектно, като тя засилва инфлацията и инфлационните процеси в целия свят. Пандемията  също оказва влияние през предишните две години и рязко променя бизнес условията. Преди това инвестиционните фондове и бизнесите бяха готови да вкарват огромни средства в определени бизнеси.

"Криптозимата е тук. Никой не може да каже кога ще излезем от нея или дали ще излезем. В момента отново се търси дали изобщо има смисъл от тези валути, дали трябва да се инвестира в тях“, казва икономистът.

В България има множество фондове за рискови инвестиции, някои от тях са подкрепени с европейски средства, а други са частни фондове. Реалност е и първият български еднорог с оценка от 1 млрд. долара.

Ако се погледнат глобалните индекси за иновации, се вижда как България прави скок от 80-о място до 35-о място, което показва, че условията за иновациите и стартъпи в България са се променили драстично. Политическата обстановка влияе осезателно върху рамката за развитие бизнеса.

България е страна с най-ниска минимална заплата в рамките на ЕС, както и най-ниска пенсия, и най-ниска средна работна заплата. Страната ни е с една от най-високите инфлации в ЕС.

"България трябва да има изпреварващ ръст на икономиката. Нашите сравнителни предимства са дигитализацията, финансовите иновации и географското разположение", твърди д-р Мужо.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен!

Гост в рубриката "Мигранти с таланти" на предаването "Нашият ден" беше Венсан Гайо , французин от Лион, който вече петнадесет години живее в България и се занимава с производството на шоколад. Като студент по аудиовизуална техника Венсан се запознава със сегашната си съпруга Мария, която също учи във Франция и след като се сключват брак решават..

обновено на 28.04.24 в 10:50
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителния архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24