Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо младите икономисти настояват за предвидимост на икономиката с бъдеще?

Снимка: @pixabay

Потребителското цунами през декември е особено видимо. Дали начинът, по който потребява един икономист, е различен и дали обществото разбира необходимостта от устойчивото развитие в "Нашият ден" коментират икономистите от Общоикономическия факултет на УНСС д-р Неда Мужо и д-р Антоан Шотаров.

"Живеем в консуматорско общество. Има статическо проучване, което казва, че Западът печели едно евро или един долар, за да харчи два. Докато източните култури обикновено печелят един долар, за да изхарчат 50 цента“, споделя д-р Неда Мужо, преподавател в Общоикономическия факултет на УНСС. И допълва, че, гледайки напред, устойчиво развитие означава, че ние вече сме взели на заем от бъдещите поколения и ние така да се каже харчим за тяхна сметка.

Според д-р Антоан Шотаров войната влияе много аспектно, като тя засилва инфлацията и инфлационните процеси в целия свят. Пандемията  също оказва влияние през предишните две години и рязко променя бизнес условията. Преди това инвестиционните фондове и бизнесите бяха готови да вкарват огромни средства в определени бизнеси.

"Криптозимата е тук. Никой не може да каже кога ще излезем от нея или дали ще излезем. В момента отново се търси дали изобщо има смисъл от тези валути, дали трябва да се инвестира в тях“, казва икономистът.

В България има множество фондове за рискови инвестиции, някои от тях са подкрепени с европейски средства, а други са частни фондове. Реалност е и първият български еднорог с оценка от 1 млрд. долара.

Ако се погледнат глобалните индекси за иновации, се вижда как България прави скок от 80-о място до 35-о място, което показва, че условията за иновациите и стартъпи в България са се променили драстично. Политическата обстановка влияе осезателно върху рамката за развитие бизнеса.

България е страна с най-ниска минимална заплата в рамките на ЕС, както и най-ниска пенсия, и най-ниска средна работна заплата. Страната ни е с една от най-високите инфлации в ЕС.

"България трябва да има изпреварващ ръст на икономиката. Нашите сравнителни предимства са дигитализацията, финансовите иновации и географското разположение", твърди д-р Мужо.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25