Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Декалог на тревогата" звучи на шест езика в "Сфумато"

Снимка: sfumato.info

В Театралната работилница "Сфумато" текат последните репетиции на международното ателие "Декалог на тревогата". Ателието е партньорски проект с Националния театър на Люксембург в рамките на мултинационален творчески проект "Катастрофа", иницииран от UTE (Съюз на театрите на Европа), за периода 2022-2023 година.

Ръководители на "Декалог на тревогата" са режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев.

"Това е проект, който подготвяме от две години. То е ателие, но носи всички белези, макар и в чернова, на бъдещото представление. Участват актьори от много държави, мултилингвистичен е проектът. На шест езика се говори в самото представление, което е върху текстове от Чехов, Платон, Софокъл, Достоевски, Селин, Мюлер, Бюхнер, Арто, Цветаева, Калдерон. И има също така сонгове – песни между фрагментите, върху които работим с Христо Намлиев. Те са върху поезия на Ани Илков, Елиът, един хор от Софокъл имаме.

Имаме много активен диалог, огромно доверие на тия момчета и момичета. Те гледаха и спектакли на "Сфумато" и казват, че от спектаклите, които гледат, разбират много по-бързо и дълбоко какво е "Сфумато" като поетика, къде са попаднали и какво се иска от тях, отколкото само говорене и четене", разказа в "Артефир" Маргарита Младенова.

Участниците са подбрани спрямо езика, на който са писани текстовете, включени в спектакъла, обясни проф. Младенова.

В представлението участват Александра Чорович, Биляна Георгиева, Борис Кръстев, Васил Дуев-Тайг, Даниел Пинто, Дени Бойе, Жером Бюрелбах, Константинос Хаджисавас, Мария Карамитри и Сава Драгунчев.

Драматург е Флориан Хирш, сценографията е на Елена Иванова, композитор - Христо Намлиев.

Спектакълът ще се играе в "Сфумато" само четири пъти – на 17, 18, 19 и 20 декември.

След премиерата в България предстоят премиерни представления в Люксембург, участие във фестивал на целия проект "Катастрофа" в Порто (Португалия), а след това – още фестивали и турнета в европейски театри.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29