Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледен ден на Еврорадио

Снимка: ebu.ch

Специалният Коледен музикален ден на Еврорадио е едно от най-популярните музикални събития на Европейския съюз за радио и телевизия от първото му провеждане през 1995 г. В последните почти три десетилетия този ден е очакван с нетърпение от слушатели в цяла Европа и Северна Америка. Един от ключовете към привлекателността на Деня се крие в близостта му не само до радиослушателите, но и до публиката, която присъства на живо в концертните зали и има възможността да проследи традиционни церемонии, дори да се включи с пеене към изпълнителите. Традицията е неизменна - в последната неделя преди светлия християнски празник около дузина страни-членки на Еврорадио предлагат нови едночасови концертни програми с класическа музика, свързана с Коледа. Диапазонът на репертоара е огромен – от грегорианско пеене и традиционни коледни хитове до барокова сакрална музика и съвременни творби.

През 2022 г. Коледният музикален ден на Еврорадио ще позволи на европейските слушатели да открият или преоткрият класиката на коледните празници, представена от 15 организации на EBU в 11 държави. Музиката ще достигне до слушатели от цял свят, благодарение на директните включвания, осъществени от 36 радиоорганизации на EBU, базирани в 26 държави. Освен че включва великолепен хоров и оркестров репертоар – например програмата на Датския национален вокален ансамбъл или бароковия концерт от Монреал, тазгодишната селекция предлага и непознати съкровища от цял свят: с традиционни песни от Германия и скандинавските страни, преосмислени модерни хитове и вечни шедьоври като Коледната оратория на Бах. Сопраното Хелена Юнтунен – солистка на концерта от Хелзинки, предложен от Финландското радио специално за Коледния музикален ден казва: "Очаквам с нетърпение да споделя усещането за една финландска Коледа с всички вас. Коледа в крайната северна част на Европа е по-меланхолична и тиха от Коледа в центъра на континента. Радваме се на всяка частица светлина, умножена от снега. С тези песни пожелаваме топлина, състрадание и съпричастност на цяла Европа и Весела Коледа".

Тази година програма "Христо Ботев" на БНР както винаги излъчва голяма част от събитията. Започваме точно в 11.00 часа:

11.00 - 12.00 часа – Коледен ден с Калина Томова.
Концерт от Монреал: "Барокова коледна музика от Стария и Новия свят" с ансамбъл L'Harmonie des Saisons, дирижиран от Ерик Милнс.

14.00 - 18.00 часа – Коледен ден с Аделина Александрова.
Точно в 14.00 ще включим директно Копенхаген, където един превъзходен европейски хор – Датският национален вокален ансамбъл с диригент Маркъс Крийд ще представи коледни творби на композитори от ХХ век.

Следва Хелзинкифинландският концерт винаги започва точно в 15.05 българско време в катедралата Калио. Тази година там ще звучи коледна музика от финландски автори в изпълнение на Хелена Юнтунен – сопран и ансамбъл Grex Musicus, дирижирани от Маркус Малмгрен.

В 17.00 Коледният ден на вълните на програма "Христо Ботев" продължава с включване от Виена. Концертът, озаглавен "Ти, върховна светлина" включва сакрални песнопения от немски и австрийски композитори и традиционни коледни песни в изпълнение на Виенския камерен хор с диригент Михаел Грохотолски.

19.00 - 23.00 часа – Коледен ден с Мария Вълчанова.
В 19.00 започва коледният концерт от Гьотеборг – един "наистина старомоден" коледен концерт на световноизвестния ансамбъл Göteborg Baroque с коледни хитове от XVI, XVII и XVIII век, създадени от Дитрих Букстехуде, Михаел Преториус, Кристиан Гайст, Йохан Тайле и Йохан Себастиан Бах.

В 20.00 включваме директно Утрехт. Инструментални творби от Телеман и Бетовен и коледни кантати и песнопения от Бах, Хендел, Регер и композитори от ХХ век ще звучат в изпълнение на Йохана Валрот – сопран, Хокан Харденбергер – тромпет и ансамбъл Amsterdam Sinfonietta с диригент Томо Келер.

Точно в 21.00 ще започне концертът от Париж, където в Голямата зала на Френското радио ще звучат три кантати от "Коледна оратория" на Й. С. Бах в изпълнение на солисти, Смесения хор на Френското радио и Националния оркестър на Франция с диригент Вацлав Лукс.

Коледният ден на вълните на програма "Христо Ботев" ще завърши в 23.00 часа.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05