Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да станем “Закрилници на дивите животни“ от дивана? (видео)

Запазването на дивите животни в световен мащаб е един от най-големите съвременни проблеми. Оказва се, че заради климатичните промени и човешката дейност, за последните 50 години сме загубили близо 70% от популацията на диви животни на планетата.

С една своя инициатива WWF иска да ни обърне внимание, че всяко животинче е част от една голяма верига, а изчезването на определени видове предпоставя  изчезването или застрашаването на следващите.

Много лесно можем да станем спасители на дивите животни на планетата, а не просто в България, като всеки месец отделяме точно определена сума, която е посилна за нашия бюджет. Тези пари се използват за възстановяването на унищожени територии и за отглеждането на защитени видове. 

“На всеки две години, заедно с други организации, WWF подготвя доклад “Жива планета“ за броя на популациите и биоразнообразието по целия свят.  Тенденциите са все по-обезпокоителни. В рамките на един човешки живот сме загубили 69% от популациите диви животни, което е резултат основно на човешка дейност“, казва в ефира на “Нашият ден“ Елена Ганчева от WWF.

Според нея нищо не е безвъзвратно загубено:

“Ние винаги казваме, че има надежда. Това касае всеки едни от нас да вземе решение сам за себе си – как иска да живее и по какъв начин да се възползва от природата и ресурсите, които тя му дава.“

“България все още е страна със запазено голямо биоразнообразие. На много места по света, включително в Западна Европа, това отдавна е унищожено, но тук имаме огромно национално богатство, което можем да опазим и ние го правим всеки ден. Работим и за опазването на речните екосистеми. Не е задължително човек да бъде биолог или еколог, за да е природозащитник“, посочва още тя и допълва:

Всеки може да направи дарение от вкъщи, седейки на дивана. Всяко дарение в кампанията “Стани закрилник на дивите животни“ ни помага да изпълним целите си за следващата година. В момента работим за опазването и защитаването на нови 10 защитени територии в Стара планина по поречието на Марица, правим залесявания на горски стопанства и защитаваме горите в националните паркове.

С едно малко, но регулярно месечно дарение, което става много лесно онлайн, може да ни се помага точно за това“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47