Миналата седмица на 78-годишна възраст внезапно ни напусна изтъкнатият изкуствовед, художествен критик и историк на изкуството доц. д-р Ружа Маринска. Тя е дългогодишен преподавател по история на изкуството в Националната художествена академия и в Нов български университет, както и бивш директор на Националната художествена галерия през втората половина на 90-те години на ХХ век.
Колегата Юлия Петрова сподели в "Артефир":
"Ружа Маринска беше един човек, който през последните 50 години прокара особена златна-сребърна нишка през нашето изобразително изкуство. Много широка е областта на нейното познание и себеизява – изкуствовед, изследовател на нашето изобразително изкуство, активен участник в художествения живот, белег и същност на нашето време.
Тя почина неочаквано. Готвела се е да замине до Самоков, има специално отношение към един голям български художник Васил Чакъров – да осъществява нови проекти.
Повече от 40 години доц. Маринска следеше и и актуалните представяния, създаваше книги и проекти на високо професионално ниво. Тя изразяваше през годините своето отношение към целия актуален художествен живот.
Винаги имаше и прилагаше своята висока експертиза. Без компромиси за вкус."
Чуйте повече от звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg