Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Путин не е борец за православие?

| обновено на 23.12.22 в 07:43
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Много хора смятат, че Путин и хората около него са носители на някакво непокварено, чисто православие. Смятат също, че войната, която се води в Украйна, е битка за победа на православието.

“Това е една политическа идеология, която се използва за оправдание на агресивната политика спрямо Украйна“,  казва в ефира на “Нашият ден“ богословът д-р Костадин Нушев.

“Тази идеология се опитва да използва и елементи от православието, но по-скоро е един изкривен образ на православие, доста ограничено в своите елементи. Това е някаква традиция, свързана с имперското минало на Русия, с идеологията за Москва като трети Рим. А пък съвременната идеология на Русия на Путин е опит да се мобилизира и инструментализира религиозна символика или мотивация, за да се оправдае държавната политика за завладяване на нови територии“, казва още той в интервю за БНР.

Киевска Русия...

“Това е първоизворът на руската християнска цивилизация. И когато една съвременна милитаристична идеология иска да разруши Киев означава, че движещите сили, мотивите и целите на тази политика, не могат да бъдат християнски“, казва още Нушев в интервю на Светла Тодорова за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35