Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Светлана Генова: Защо никой не е по-голям от хляба?

Инж. Светлана Генова
Снимка: Личен архив - ФБ

Какво означава да си учител и да преподаваш сладкарство и хлебарство на деца? Какви други съставки са нужни за "бухването" на тази любов и колко трайна е тя – любовта. В "Нашият ден" инж. Светлана Генова разказва за силната любов към печивата, сладкарството и хлебарството.

"Преди около 40 години аз завърших едно много благодатна специалност в Хранително-вкусовия институт. Много исках уча специалност туризъм, но баща ми рече и отсече, че не ще бъде нещо, което го има във всеки град, всяко село – хляб, закуски, пасти", споделя Светлана Генова.

Тя е хлебар трето поколение, любовта към хлебарството е нейна страст. Дядо ѝ е имал фурна, а майка ѝ от дете расте в този малък храм на хлебарството. 

Повече от 10 години Светлана Генова работи в промишлени предприятия за производство на хляб и хлебни изделия. Отговаряла е за производството на един хлебозавод.  

След промените започва зараждането на малки пекарни, които предлагат голямото разнообразие на тъмни, диетични и специални хлебни изделия и нови технологии. Тогава Светлана Генова прави свой цех за закуски. Паралелно с това в продължение на 25 години преподава в Софийска гимназия по хлебни и сладкарски технологии.

"За мен беше удоволствие да виждам тези детски ръчички как приготвят кифлички, банички и хляб и всички други неща“, разказва Светлана Генова.

В момента тя предава тайните на хлебарството в един обучителен център на млади хора, които искат да натрупат знания и опит, които са решили да придобият нова професия.

"Хлебните изделия, особено тези, които се приготвят с мая имат живот“, твърди Светлана Генова.

Най-атрактивното нещо на което обучава своите курсисти и деца, това е тази баница, която се мята над главата от лист тесто. И допълва, че след като има тестената основа на баницата, може да се мисли за пълнежите. Най-традиционния е сирене и яйца. В различните региони са познати различни пълнежи, зелникът е характерен за Югозападната част на България, а пататникът се свързва с Родопите.  

инж. Светлана Генова

"Хлябът е магическия символ на живота, плодородието и благоденствието. Той се прави за здраве, за единство. С него се свърза осигуряването на плодородието и във всички цивилизации житото, което зрънцето, основата символизира плодовитостта, зачатието, пробуждащия се живот. Както и изобилието от земни блага“, пояснява Светлана Генова.

Тя споделя, че най-голямата мечта е да успее да предаде тайните на правенето на вкусен хляб на младите.  

Българинът не може без хляб. Той е и любов, и уважение. Народът е казал, че да дариш хляб е най-богоугодно. Да споделиш хляба си е послание, което изпращаме към хората, които обичаме, за да бъдем заедно.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Смисълът на Рождественския пост: Разказът на един свещеник

Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..

публикувано на 15.11.24 в 13:17