Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Кицов: За музиката на "Плешивото куче" през отиващата си година

Снимка: личен архив

В "Нашият ден" Ивайло Кицов разказва за погледа на музиката на "Плешивото куче" през отиващата си година, която ще остане тема на доста музикални произведения.

"Добре, че е музиката, за да ни изтегли от пандемията за носа и ушите, която тя продължи да прави следварително и току-що изминаващите 12 месеца. Пандемията върна много хора по студията, за да могат те да творят“, посочва Ивайло Кицов.

И допълва, че за да бъдем изтеглени, трябва да има въдица, с която да бъдем извадени, но трябва да се приготви и зареди съответната стръв.

Според  журналиста събитията в Украйна малко или много обърнаха поглед нататък. Покрай тях излязоха освен нови имена и забравени стари, които не сме следили. Те се оказаха здрави, много ритащи, много читави и все така интересни, въпреки смяната на годините.

"От новите групи бих насочил вниманието към едно страхотно украинско дамско трио "Онука“,"Океан Ельзи", както и "Синоптик“, една млада страхотна група, откритие на Мерилин Мансън. Да не забравяме Стас Намин. Групата "Аквариум" направиха страхотен албум, чакаме Борис Гребеншиков през януари в България. Ветераните продължиха да ветеранстват от нашия регион – Владко Стефановски, както и колосите от "Айнщайн“, казва Ивайло Кицов.

Според него на Западния фронт няма нищо ново. Тези, които можеха, продължават да го могат, другите се опитват да им дишат прахта. Копаят едни и същи рудни жили, но само с копането и с желанието, не се постига твърде много. Едно е да имаш идея, а друго е да намериш начин да го защитиш. Положението е същото и в България.

"През изминалите 12 месеца никой не попречи на другия да покаже какво може. Но тези, които показаха неща, са два микробуса хора. До момента, в който бийтмейкърите продължават гръмко да се зоват композитори. Това е потрес и голям срам за гилдията. Не казвам, че нямаме постижения. Обратното – има, но за съжаление количеството все още не е избило в качество. От двата микробуса с хора, които сме свикнали да ги виждаме по това трасе, слизат Данчо Караджов, Стенли, Любо Киров, Ирина Флорин, Иван Шопов, Теодоси Спасов. Те за това изглеждат толкова ярки на фона на останалите опити", посочва Ивайло Кицов. 

Думите се оказват важни за българските музиканти през годината. Журналистът е срещнал добрите текстове в проекта на Игор Марковски "Пеещите артисти“. Добри текстове чухме от текстописците – Сашо Петров. От хората, които пишат еднакво добре музика и текст – Любо Киров. Фразата на българския музикант е много олекотена, куха и лъскава, но смисълът се губи някъде по плажа, в който ни извеждат още в първия куплет и пеят за света и птичките, в което няма нищо лошо, но не знам къде е душата.

Ивайло Кицов твърди, че след пандемията се появиха шедьоври, които ще бъдат осмислени. В повечето класации звучи една музика, която не е лоша, но тя е изключително преходна.

Предаването "Плешивото куче" е весело и забавно, каквото се надявам да бъде, но то много души, преди да стигне до нещо важно. Идеята е освен да припомни старите и златни ветерани, да намери техните последователи в новия век, които продължават да доразвиват традициите“, казва Ивайло Кицов. 

Журналистът мечтае музиката да бъде истинска, изписана с голяма буква. Да има в себе си мелодия, да има красив текст, да има послание и не на последно място – да бъде твоята музика.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лятната академия за деца в НХА започва през август

Лятната академия за деца и ученици в НХА – София за 15-и пореден път ще посрещне участници от 6 до 18 години за един творчески месец август . Мария Ландова разказва в "Нашият ден" повече за предстоящите креативни занятия. Тази година Лятната академия ще бъде посветена на 130 години от рождението на художника Жорж Папазов и на..

публикувано на 10.07.24 в 09:40

Женски хор "Ваня Монева" празнува 30-годишен юбилей

На 11 юли се навършват 30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева". За пътя към успеха, предизвикателствата, които каляват, и вдъхновението в "Нашият ден" говори диригентът на един от най-обичаните български хорове  маестра Монева . "Аз съм завършила Музикалната академия в класическия отдел. Може би тази посока ми дава възможност да..

публикувано на 10.07.24 в 09:17
Снимка на Евгени Димитров: Джаз по Витошка (1992)

Духът на софийските улици във фотографска изложба на Евгени Димитров

Фотографът Евгени Димитров представя свои творби в изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те". В нея той включва 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Подборът им е почти естествен и включва първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури,..

публикувано на 09.07.24 в 16:55

Пътищата на Вера Немирова към Рихард Вагнер

Вера Немирова, едно от най-ярките имена в съвременната оперна режисура в Европа, постоянен гост-режисьор на Държавната опера във Варна, представя днес, 9 юли,  в Арт салона на Радио Варна своето творчество, свързано с Рихард Вагнер.  Нейното пристрастие към оперния колос проличава във всяка от сценичните реализации на негови произведения, които тя..

публикувано на 09.07.24 в 16:16

Народният театър "Иван Вазов" с изложба и постановка за 174 години от рождението на Иван Вазов

Днес се навършват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод Народният театър, който носи името на писателя, отбелязва годишнината с изложба и постановка.  Драматургът на театъра поетесата Мирела Иванова е организатор на експозицията "Иван Вазов и Народният театър", която се открива днес, 9 юли, в..

публикувано на 09.07.24 в 16:05