Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илина Мутафчиева

България е като швейцарско сирене, има много дупки за запълване

Станали сме по-негативни и сме забили носовете си в плочките

Илина Мутафчиева
Снимка: Личен архив - ФБ

В "Нашият ден“ Илина Мутафчиева разказва за отминалите 365 дни и за следващите. Тя е едно от лицата на протестите. Работи за по-активно участие на младите хора, включването на уязвими групи и развитието на гражданското общество. Понастоящем е народен представител в 48-ото Народно събрание, избрана от листата на “Демократична България” в Търговище. Докторант е в Университета по национално и световно стопанство в катедра “МИО и бизнес“, младежки обучител, социален преприемач и бъдеща майка.

Определя себе си като човек, който търси възможностите, така че да променя средата. "Защото вярвам, че България е по-скоро като швейцарско сирене, има много дупки, които трябва да се запълнят. И ако ти си достатъчно проактивен, можеш да намериш къде да свършиш нещо, което да има много силен отзвук“, казва Илина Мутафчиева.

Споделя, че 2023 г. е била много предизвикателна и непланирана година. Надявам се всяка следваща да бъде поне толкова предизвикателна, но все пак да бъде малко по-планирана.

"Приех да бъда водач на листата в Търговище заради прекрасните хора, с които имах възможността да работя. И вярвах, че по-скоро няма как да стане чисто математически това да има мандат ПП “Демократична България“ от Търговище и този целия район. Не съм го очаквала, а го разглеждах като една кауза, с която променям средата, вдъхвам повече увереност на хората“, споделя Илина Мутафчиева.

И допълва, че България обикновено се гледа от перспективата на София и другите градове. Самата тя се опитва да пречупи тази перспектива, за да се гледа от Попово, Омуртаг и Търговище към София и да се види пътя, който трябва да се извърви.

Мутафчиева посочва, че зелените политики не да само околна среда. Те до голяма степен са права на човека, изкореняване на неравенствата и именно за това са нейните болки.

През отиващата си година една от каузите, по които Мутафчиева активно работи, е помощта за украинските бежанци. Не бива да се пропуска и необходимостта за изграждане на цялостен подход за младежките политики. Други важни каузи са чистият въздух, домашното насилие, както и регулацията за рекламите за хазарт.

"През перспективата, че съм бъдеща майка, е още по-смислено да се боря и още по-важно. Хората, с които съм обградена, нямат отказване и борбата продължава за всеки“,  твърди Илина Мутафчиева.

Майчино и детско здраве

"Ако очакваш дете преди януари и ако до август на предходната година не си го записал, има реален шанс да останеш без педиатър“, допълва Илина Мутафчиева.

Тя припомня, че в преходния парламент беше приета промяната и благодарение на кампанията "Всяко дете е БЕЗценно“ политическите парии приеха, че независимо дали си, или не си здравноосигурен, да можеш да правиш редовни прегледи ежемесечно, да имаш ехографски преглед, както и да правиш фетални морфологии, които са много важни за трите етапи от бременността. Инвитро процедурите до голяма степен също се покриват по Здравна каса.

Очакванията за 2023 година

"Да намерим изход от тази ситуация, в която се намира България. Самите българи сме доста разграничени и поляризирани. Иска ми се да намерим начин да се убедим и да виждаме общото и това, което ни свързва. В личен план ми се иска да намеря баланса и да го удържа и да видя къде е той", посочва Илина Мутафчиева.

Посланието 

"Да сме здрави, да живеем малко по-достойно, да бъдем малко по-добри и да отстояваме справедливостта не само когато се отнася до нас“,  казва Илина Мутафчиева.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13