Казват, че за да посрещнеш новото е добре да се разделиш с ненужното старо. Това ще опитаме да направим в последните часове и минути на 2022 г. с музиката на двама австрийски музикални таланти – Франц фон Супе и Йохан Щраус-син.
Героите на сцената показват понякога в силно преувеличен вид наши слабости и прекрасни качества, разкриват фините психологически особености на човешката природа и мотивацията за действията – нещо често срещано в ежедневието, но подминавано, неоценявано и замитано под килима. Ако не го видим изкарано под светлините на прожектора, дали ще забележим кога се опитваме да се представим за някой друг, дали пък резултатът няма да е нелепо смешен, или пък може случайно да попаднем в затвора? Докъде може да ни доведе самонадеяността? И като разкрием истинските си самоличности, дали няма да е твърде късно? Със сигурност можем да се размислим на тези теми заедно с героите в комичната оперета на Йохан Щраус-син "Прилепът" и да се потопим в атмосферата на новогодишния бал.
Ето и действащите лица и изпълнителския състав:
• Вернер Холвег – Габриел Айзенщайн, рентиер
• Едита Груберова – Розалинда , негова съпруга
• Барбара Бони – Адела, камериерка на Розалинда
• Мариана Липовшек – Принц Орловски, руски княз
• Йозеф Протчка – Алфред, учител по пеене
• Антон Шарингер – Д-р Фалке, нотариус
• Кристиан Бьош – Франк, директор на затвора
• Елизабет фон Магнус – Ида, танцьорка, сестра на Адела
• Андре Хелер – Фрош, надзирател в затвора
• Валдемар Кмент – Д-р Блинд, адвокат
Холандски оперен хор, Концертгебау оркестър
Диригент – Николаус Харнонкур
И да продължим с равносметките... Създавайки нещо с много любов и страст можем да го оживим, особено ако става дума за легендарната връзка между скулптора Пигмалион и статуята Галатея. Но каква е страстта и как да я разпознаем от онова, което истински искаме, за което копнеят и сърцето и душата, и дали сбъдването на желанията ни няма да нанесе повече вреда? Подобно на Пигмалион преминаваме през своите житейски изпитания и в едноактната оперета "Хубавата Галатея" на Франц фон Супе можем да проследим как скулпторът завинаги е излекуван от изкушението да се влюби в творенията си.
Записът е документален от 16 октомври 2022 , Мюнхен. Изпълнението е концертно и е с участието на солистите: Даниела Фали – сопран, Светлина Стоянова – мецосопран, Йорг Шнайдер и Герхард Зигел – тенори, и Мюнхенския радиооркестър, дирижирани от Иван Репушич.
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg