Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли шанс за правителство?

Дария-Лора Дачева, политолог: Едни парламентарни избори през тази година са минимумa

| обновено на 04.01.23 в 11:18
Снимка: БГНЕС

БСП отказа да подкрепи управленските приоритети, предложени от "Продължаваме промяната" като основа за декларация и работа на парламента за следващата година. "Български възход" ще решава по казуса до края на седмицата, а от "Демократична България“ дадоха принципно съгласие за подкрепа.

“Както видяхме на предните избори и двата полюса нямат мнозинство. За мен е много важно да си дадем сметка, че популизмът е ръждата на парламентаризма. Трябва да има някакво преструктуриране, за да можем да създадем мнозинство. Със сигурност това, което видях вчера, с декларацията, която ПП представи, продължава да е популизъм. Това е една дъвка, която дъвчим повече от 30 години с всички тези цели. Не смята м, че нещо различно ще се случи“, казва в ефира на “Нашият ден“ политологът  Дария-Лора Дачева.

“Вижда се, че без ГЕРБ мнозинство не може да се направи. Важно е да участва и левия човек на следващите избори, защото е почти ясно, че ще стигнем до нови избори“

Смятам, че липсва политическият субект, който да бъде лепилото на тези враждуващи формации“, посочва още тя в интервю за БНР.

Според нея имаме връщане към 90-те години с двуполюсния модел, който се е оформил. И счита, че единствените печеливши от тази ситуацията през последните две години са партия “Възраждане“ и президентът.

Тя посочва още, че гражданите ще бъдат “печеливши“, когато повече от 40% от тях излязат да гласуват:

“Наблюдаваме един парадокс, при който гражданите хем не излизат да гласуват, хем все повече се изморяват от това положение“.

Според нея трябва да има някакво обединение в ляво, защото лявото в момента у нас е много неясно и неструктурирано и не може да се каже, че БСП е лява партия:

“Знаем какво е лявото на Запад, то е прогресивно и се бори за младите и за правата.“

“Смятам, че едни парламентарни избори през тази година е минимумa, може да се отиде и към втори. Смятам също, че нещата малко ще се успокоят след местните избори“, прогнозира Дачева.

Кои теми ще доминират през новата година?

“Според мен темата за войната в Украйна ще си остане активна. Това, което ме притеснява е, че нашето и другите общества вече приемат войната като част от ежедневието. Не смятам, че тя ще приключи скоро.

Счита още, че ще видим и социални протести заради бързото обедняване на обществото“, казва още Дачева в интервю на Божидар Александров за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21