Хърватският премиер Андрей Пленкович осъди вчера вдигането на цените след въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия, като каза, че правителството ще се противопостави на това с мерки, които ще се прилагат в предстоящия период, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Пленкович заяви, че някои хора "са се възползвали от смяната (на хърватската куна с евро) и необосновано са вдигнали цените, за което не съществува никаква причина, нито оправдание".
Хърватският министър на икономиката Давор Филипович представи пред правителството предложение за забрана на неоправданото повишение на цените и каза, че всички обекти, които са повишили цените на стоките и услугите в разрез със закона за въвеждането на еврото, са задължени да ревизират цените на дребно, така че да не бъдат по-високи от цените, които са били посочени в последния ден от миналата година.
“В Хърватия очаквано се повишиха цените на хранителните продукти, както и на редица други стоки. Основният проблем е в реда на услугите, където повишението на цените достигна до 70%, както каза министърът на икономиката Давор Филипович, но тези цени са неоснователно високи.
Става въпрос за това, че търговци спекулативно се опитват да закръгляват цените в своя полза. На места това е доста драстично. Например кафето, към което хърватите са пристрастени и пият поне по три-четири на ден, което би трябвало да струва 80 евроцента, това е неговата равностойност в куни до края на миналата година, сега е 93 на места.
Имаше случаи на кафенета в Загреб, в които за улеснение на клиентите цената му е едно евро“.
Това коментира в интервю за БНР журналистът балканист Райна Асенова.
“Хлябът също доста е поскъпнал. Обикновеният хляб е по-скъп с 20 евроцента, сиренето е по-скъпо с 23 евроцента. Цените на безалкохолните напитки и хранителните продукти са се повишили най-много, както и посещенията в ресторанти, кафенета и заведения за хранене. Там скокът е най-силен, както и във фризьорските салони. Има доста драстични случаи, което накара правителството да се събере още на третия ден“, посочва още тя.
Първите реакции на управляващите…
“И премиерът, и министър Филипович заявиха, че ще вземат най-строги мерки, за да се сложи край на тази спекула и гражданите да не бъдат мамени. Пак казвам, че за увеличението на цените няма никакво основание. Още от самото начало те се изписват и в куни, и в евро. Няма как да се лъже и подобни закръгляния ще бъдат санкционирани, като ще бъдат проверявани от данъчното управление, управлението на митниците и държавния инспекторат“, посочва още Асенова и допълва:
Правителството предвижда дори да отмени тези помощи, които бяха дадени по време на пандемията за намаляване на цените на енергийните източници за редица производители и търговски обекти.
Другото, което може да се каже, е, че освен, че ще бъдат санкционирани, може да бъдат замразени цените на редица стоки. Сега са замразени цените на девет основни хранителни продукти, но може да се стигне и до замразяването на 100 стоки.
Имаше много сериозен разговор на министър Филипович с представители на търговските вериги и ясно беше заявено, че няма да се позволи гражданите да бъдат мамени.
Инфлацията в момента в Хърватия е 13% и половина, което допълнително повишава цените и средната заплата в Хърватия е около 1000 евро“.
“Не е лесно в първите дни след въвеждане на еврото, но съм уверена, че правителството ще се справи с този проблем. Не е изключено да се тръгне по пътя на Словения и да се въведат черни списъци на търговците, които са нелоялни и подхождат спекулативно“, казва още Райна Асенова в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg